Biało-czerwoni rozpoczęli zgrupowanie

Reprezentacja Polski wchodzi w ostatnią fazę przygotowań do Euro 2016, odbywając w tej chwili zgrupowanie w Arłamowie. Kadrę czekają jeszcze ostateczne sprawdziany w sparingach z Holandią i Litwą.

Do poniedziałku 30 maja polscy reprezentanci będą pracować nad swoją formą w leżącym w Bieszczadach ośrodku wypoczynkowym w Arłamowie.

Piłkarze rozpoczęli zgrupowanie w poniedziałek 23 maja, wcześniej biorąc udział w obozie regeneracyjnym w Juracie.

Po kilkudniowym odpoczynku połączonym z treningami, zespół rozpocznie przygotowania do rywalizacji w Mistrzostwach Europy, korzystając m. in. ze specjalnie przygotowanego do tego celu boiska treningowego.

„Wczoraj w Arłamowie pojawił się sztab reprezentacji i zastaliśmy fantastyczne miejsce do treningu”, stwierdził selekcjoner Adam Nawałka w trakcie konferencji prasowej.

„Będąc tutaj w listopadzie ubiegłego roku ustaliliśmy, że warunkiem przyjęcia reprezentacji będzie boisko we wskazanym przez mnie miejscu. Dlatego duże słowa uznania za zrealizowanie celu. Wszystko jest w porządku, możemy rozpocząć przygotowania”, dodał.

W ciągu najbliższych dni kadrowiczów czekają wspólne oraz indywidualne sesje treningowe. W trakcie pobytu w Juracie, reprezentacja pracowała szczególnie intensywnie nad stałymi fragmentami gry, które w trakcie kwalifikacji do turnieju były mocną stroną drużyny.

W planie na pobyt w Arłamowie jest m. in. praca nad organizacją gry w obronie oraz w ataku. Każdy z kadrowiczów chce pokazać się z jak najlepszej strony, bowiem pod koniec zgrupowania ogłoszony zostanie ostateczny 23-osobowy skład na Euro 2016.

„Chcemy być optymalnie przygotowani do tego, żeby rywal nas nie zaskoczył, żeby narzucić własne warunki gry. Ważne również będą odpowiednie akcenty przygotowania motorycznego.

„Jak zwykle ważne jest też indywidualizacja treningów. Mamy dokładnie przygotowany plan. Podbudowa już jest, tutaj będziemy to kontynuować”, dodał Nawałka

W szczytowym momencie w Arłamowie przebywać będzie 28 reprezentantów. Póki co brakuje jeszcze Roberta Lewandowskiego i Łukasza Piszczka, którzy w sobotę zagrali przeciwko sobie w finale Pucharu Niemiec.

Z opóźnieniem zjawi się także Maciej Rybus, który w sobotę rozegrał spotkanie ligowe w barwach Tereka Grozny, oraz Wojciech Szczęsny, który w sobotę wziął ślub.

Do kadry nie dołączył jeszcze Grzegorz Krychowiak, który w niedzielę rozegrał z Sevillą piłkarskie starcie przeciwko Barcelonie w finale Pucharu Króla. Pomocnik wystąpił mimo urazu uda, zaraz po meczu rozpoczynając rehabilitację.

Wstępnie mówi się nawet o dwutygodniowej przerwie Krychowiaka, chociaż dokładniejsza diagnoza zostanie postawiona dopiero po przylocie zawodnika do Arłamowa.

Ostatecznym sprawdzianem formy kadrowiczów będą zaplanowane na początek czerwca sparingi z Holandią i Litwą. Pierwszy z nich odbędzie się 1 czerwca w Gdańsku, podczas gdy drugi pięć dni później w Krakowie.

Następnie kadra wyleci do swojej bazy treningowej w malowniczym La Baule. Tam przez pięć kolejnych dni będzie jeszcze czas na ostatnie poprawki, po czym 12 czerwca w Nicei Polacy zainaugurują rywalizację w Euro 2016 od spotkania z Irlandią Północną.

Do tego czasu drużynę czeka wiele pracy i przygotowań, ale jak mówi trener Nawałka, w zespole czuć jedynie entuzjazm z powodu zbliżającej się rywalizacji.

„Cieszę się, że wszyscy zawodnicy są świadomi, jaka praca nas czeka. Kilka dni wystarczy by byli gotowi, bo podobne jak ja są podekscytowani zbliżającym się turniejem. Moc cały czas jest ze mną i całą drużyną. Wierzę gorąco w to, że będziemy gotowi na mistrzostwa”, stwierdził.

Dla Polaków będzie to trzeci w historii start w mistrzostwach kontynentu, w tym drugi uzyskany w drodze kwalifikacji. Biało-czerwoni jeszcze nigdy nie wyszli z grupy, mając jednak nadzieję, że tym razem uda się napisać nowy rozdział w historii polskiej piłki nożnej.