Biały sport pod dachem

Oficjalne otwarcie kortów przy PCEZ w Świdniku

1347 metrów kwadratowych pod dachem, nowoczesna nawierzchnia i oświetlenie, którego nie powstydziłyby się najlepsze kluby tenisowe – w ubiegły piątek powiat świdnicki uroczyście otworzył halę tenisową przy Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku. – To bez wątpienia jeden z najnowocześniejszych obiektów w kraju – mówi Waldemar Białowąs, wicestarosta powiatu świdnickiego.


– To efekt naszej półtorarocznej pracy i tym samym wielki powód do dumy – mówi o kortach Waldemar Białowąs. – Udało nam się zbudować obiekt na najwyższym poziomie.
Korty mają powierzchnie 1347 mkw. Wyposażone są w twardą nawierzchnię syntetyczną (tzw. hardcorową) posiadającą certyfikat Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Nad nimi zamontowana jest lekka, choć bardzo wytrzymała drewniana konstrukcja. Nad nią umieszczono „kopułę” z dwóch powłok, pomiędzy które wtłoczone jest ciepłe powietrze.
– Powłoki mają dwa kolory. Jedna jest mlecznobiała, druga przezroczysta. Przepuszczają one 90 proc. światła, więc do godz. 20 przy dobrej pogodzie nie trzeba zapalać świata. Ale kiedy trzeba będzie je zapalić, mamy lampy LED-owe, nowoczesne i oszczędne. Godzina oświetlenia to koszt około 5 zł. Nasze korty oglądali specjaliści ze świata tenisowego i według ich opinii są jednymi z najlepiej oświetlonych w kraju. Ogólnie jest to bardzo nowoczesny obiekt nie tylko na skalę województwa, ale także kraju – mówi W. Białowąs.
Koty przy PCEZ to jego oczko w głowie. Pomysł ich budowy pojawił się na początku kadencji.
– Funkcjonował wtedy ministerialny program budowy kortów tenisowych. Można było uzyskać dofinansowanie rzędu 50-70 proc. kosztów inwestycji. Chcieliśmy z tego skorzystać i mieliśmy w planach budowę trzech kortów. Program niestety został wstrzymany. Poszliśmy więc „normalną” ścieżką starań o dofinansowanie z ministerstwa – mówi Białowąs.
Ostatecznie na budowę kortów Starostwu Powiatowemu w Świdniku udało się pozyskać 0,5 mln zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Łącznie obiekt kosztował 1,2 mln zł.
W ubiegły piątek, 22 września, korty miały swoją oficjalną inaugurację. W jej ramach rozegrano mecz medalistów mistrzostw Polski.

– Fani tenisa ziemnego z powiatu świdnickiego mogą już korzystać z dwóch nowo powstałych kortów, zachęceni na przykład niedawnym triumfem Łukasza Kubota w Wimbledonie – mówił podczas uroczystego otwarcia kortów starosta Dariusz Kołodziejczyk. – Ta inwestycja jest kolejnym przykładem skuteczności tego zarządu powiatu w zdobywaniu środków zewnętrznych. Z kortów będą korzystali uczniowie, zawodnicy trenujący tenis ziemny w klubie Avia, ale nie tylko.
Z nowego obiektu dumna jest również społeczność PCEZ. – Codziennie odbywają się tu zajęcia, bo to coś nowego, ciekawego, czego nie było dotąd w szkole – mówi Anna Goral, dyrektor placówki. – Mamy nauczyciela w-f, instruktora tenisa ziemnego, który opracował szkolny program zajęć z tenisa ziemnego. Jest on realizowany w ramach lekcji wf-u. To dla uczniów ciekawe urozmaicenie i chętnie z niego korzystają.
Jak zaznacza dyrektor PCEZ, z obiektu mogą korzystać także uczniowie innych placówek.
– Jesteśmy otwarciu na współpracę z innymi szkołami. Mamy dla nich wolne miejsca. Przyjęliśmy zasadę, że przed południem z kortów korzystają nasi uczniowie i uczniowie innych szkół, a po południu – kluby tenisowe i osoby prywatne. Chętnych jest naprawdę sporo – mówi A. Goral.
Niebawem Świdnik wzbogaci się o drugi tenisowy obiekt – budowany przez miasto. Ta inwestycja również uzyskała dofinansowanie ministerstwa sportu. (w)