Biblioteka Główna UMCS wśród najpiękniejszych fasad w Europie!

Gmach Biblioteki Głównej UMCS zajął piąte miejsce w kategorii “Budynek po termomodernizacji”. Obiekt o modernistycznej estetyce został zaprojektowany w 1963 r. przez Tadeusza Witkowskiego. Mieści się w centrum Kampusu Uniwersyteckiego, stanowiąc nieodłączny element jego krajobrazu. Dzięki profesjonalnie przeprowadzonej termomodernizacji budynku, obiekt zachował wszystkie detale charakterystyczne dla tej epoki

Rozstrzygnięty został plebiscyt na Europejską Fasadę Roku w ramach Baumit Life Challenge 2021. W TOP 10 jednej z sześciu konkursowym kategorii – „budynek po termomodernizacji”, na piątym miejscu znalazł się gmach Biblioteki Głównej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie!


Baumit Life Challenge to konkurs, który co dwa lata wyłania najładniejsze fasady w Europie – wykonane w technologii Baumit – w sześciu kategoriach: „budynek jednorodzinny”, „budynek wielorodzinny”, „budynek niemieszkalny”, „budynek po termomodernizacji”, „budynek zabytkowy po renowacji” oraz „Stunned by Texture”.

W tegorocznej edycji zgłoszono ponad 300 projektów z 25 krajów. Realizacje są oceniane niezależnie – zarówno przez internautów, jak i przez jury. Ci pierwsi dokonali już swojego wyboru, oddając za pośrednictwem oficjalnej strony konkursu blisko 200 000 głosów w okresie od 7 lutego do 15 kwietnia br.

Polska ma co świętować – aż 32 z 35 naszych projektów, które zakwalifikowały się do Baumit Life Challenge 2021, zajęły miejsca w czołowej dziesiątce! W historii plebiscytu jeszcze nigdy nie zdarzyło się, by wśród 60 najwyżej ocenionych projektów więcej niż połowa pochodziła z jednego kraju.

Nasze obiekty zdominowały rywalizację we wszystkich kategoriach konkursowych. W TOP 10 klasyfikacji znalazło się 5 domów jednorodzinnych, 4 budynki wielorodzinne, 6 budynków niemieszkalnych, 6 budynków po termomodernizacji, 5 budynków historycznych po renowacji oraz 6 budynków z kategorii „Stunned by Texture”, charakteryzujących się zastosowaniem ciekawej, oryginalnej

Biblioteka Główna Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zajęła piąte miejsce w kategorii „budynek po termomodernizacji”. Gmach powstał w 1963 roku. Za architekturę odpowiadał inż. arch. Tadeusz Witkowski z Miastoprojektu Lublin – za konstrukcję inżynierowie: Marian Jankowski i Stanisław Matyjaszewski. W 2018 roku budynek został poddany gruntownej termomodernizacji. Wykonawcą prac była spółka EDACH. Dzięki profesjonalnie przeprowadzonej termomodernizacji budynku, obiekt zachował wszystkie detale charakterystyczne dla epoki.

Kategorię, w której powstał „budynek po termomodernizacji” wygrał M3 project z Serbii, całkowicie odnowiony dom z 1969 roku. Na elewacji frontowej wykorzystano grę okien w kształcie rombów, które są pokryte żaluzjami wykonanymi z prawdziwego drewna – modrzewia syberyjskiego. 12 żaluzji na 6 otworach pozwala na stworzenie niesamowitej liczby kombinacji wyglądu elewacji.

Drugie miejsce zajął budynek Käthe-Kollwitz-Heim z niemieckiego uzdrowiska. Na trzeciej pozycji uplasowała się hiszpańska Ampliación Bioclimática. Bioklimatyczna rozbudowa liczącego ponad 60 lat budynku i jego odnowienie, nastąpiły dzięki wykorzystaniu ETICS Prosystem BAUMIT. Czwarte miejsce zajął budynek z lat 60 w Krakowie, zaadoptowany na nowoczesną siedzibę Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz Instytutu Konfucjusza Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. KB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here