Biblioteka na poziomie…

Uroczyste otwarcie biblioteki

pod taką nazwą funkcjonować będzie nowo otwarta biblioteka w dzielnicy Szerokie przy ul. Sławin 20. To 40. filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.


Uroczyste przecięcie wstęgi i oddanie do użytku pomieszczeń bibliotecznych miało miejsce 6 czerwca. Obecni na nim byli przedstawicie władz miasta, rady dzielnicy, dyrektorzy miejskich placówek bibliotecznych i sami mieszkańcy. Ci ostatni bardzo czekali na swoją bibliotekę. To pierwsza w Lublinie wypożyczalnia mieszcząca się na dwóch poziomach – książki i wygodne fotele dla czytelników są również na znajdującej się wewnątrz antresoli.

W jasnym, przytulnym wnętrzu pełno jest zakątków do cichej lektury. Z książką można sobie usiąść na białych fotelach, między regałami, a najmłodsi mogą się wręcz schować na półce czy położyć na puszystym fioletowym dywanie. Przewidziano także specjalne, wytłumione pomieszczenie do słuchania audiobooków. Autorem koncepcji biblioteki jest architekt Grzegorz Kłoda, który zaprojektował wnętrze biblioteki na Sławinie i pracuje nad koncepcją biblioteki, która ma powstać w lokalach po „Karczmie Słupskiej”. – Chcieliśmy w tej przestrzeni umieścić jak najwięcej funkcji. Wykorzystałem też elementy, które już tu były, m.in. ażurowy dach – mówił architekt. Pomieszczenie o powierzchni 308 metrów w budynku przy ul. Sławin 20 zostało wynajęte przez miasto, dostosowane i zaadaptowane na potrzeby biblioteki. Nowa filia MBP pełniła będzie także funkcje klubu osiedlowego i dzielnicowego domu kultury. Na prace adaptacyjne wraz z wyposażeniem obiektu z budżetu miasta przeznaczono 370 tys. zł.

Wyjątkowe wnętrze

Biblioteka bardzo podoba się czytelnikom – Nasze dzieci ogromnie lubią czytanie i bardzo je do tego zachęcamy. To miejsce jest wyjątkowe. W ogóle nie wygląda jak biblioteka – zachwycała się pani Dominka Klimek-Smyl, mama trójki dzieci w wieku 5 miesięcy oraz 6 i 9 lat, mieszkanka dzielnicy Szerokie. W bibliotece znalazło się na początek 6700 książek– same czytelnicze nowości, 450 audiobooków oraz kilka tytułów prasowych. Jest również projektor multimedialny i pięć stanowisk komputerowych.

– Na to miejsce czekamy od lat 90-tych. Dzielnica liczy ponad 6 tysięcy osób. To jest pierwsze miejsce kultury w naszej dzielnicy i ogromna radość dla wszystkich mieszkańców – mówi Józef Kazimierczak, przewodniczący rady dzielnicy Szerokie.

– To już dziewiąta biblioteka, którą otwieramy w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Cieszę się, że nasze biblioteki stają się centrami kultury w dzielnicach, a mieszkańcy licznie z nich korzystają – mówił podczas otwarcia Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Dyrektorem nowej filii została Magdalena Opałka.

W pierwszych trzech dniach funkcjonowania nowej filii do biblioteki zapisało się już około stu dwudziestu czytelników.

Placówka przy ulicy Sławin 20 otwarta jest w poniedziałki, środy i piątki w godzinach od 10.00 do 18.00, we wtorki i czwartki – w godzinach od 10.00 do 16.00. Przez najbliższe dwa miesiące filia ma być czynna również w soboty od 9.00 do 14.00. Emilia Kalwińska