Biblioteka? Oczywiście!

Gratką dla wszystkich moli książkowych będzie Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Potrwa od 8 do 15 maja. W tym czasie warto odwiedzić m.in. Bibliotekę Główną UMCS, która razem z Programem ABSOLWENT odpowiada za organizację tego święta.
W programie znalazły się warsztaty, konkursy i prezentacje. W pierwszym dniu, tj. 8 maja, zaplanowano m.in., warsztaty realizowane przez Koło Naukowe Etnoligwistów pt. „Fantastyka – nauka czy hobby”. Będą odbywały się w Czytelni Ogólnej od 11.00. Godzinę później wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w konkursie dykcji, deklamacji i wiedzy literackiej. Zadaniem rywalizujących ze sobą uczestników będzie przeczytanie fragmentu z wybranego tekstu literackiego na forum publicznym. W ramach nagrody można uzyskać abolicję kary za przetrzymywanie książek. W przypadku osób, które kar nie mają, organizatorzy zapewniają drobne upominki.
Do organizacji święta bibliotek swoje trzy groszy dołoży też Dom Słów. 9 maja w nowej części gmachu Biblioteki Głównej UMCS w południe rozpoczną się półtoragodzinne warsztaty kreatywnego pisania. O tej samej porze będzie można też uczestniczyć w warsztatach kaligraficznych.
Z kolei 10 maja już od samego rana, czyli od 10.00, można poznać tajniki baz firmy. Prezentację pt. „ProQuest” potrwają do 12.30 w nowej części gmachu biblioteki. W środę również zaplanowano warsztaty historii mówionej, które poprowadzi Damian Gocół, jeden z pracowników naukowych Wydziału Humanistycznego UMCS.

Bajkowy świat i inne

Kolejny dzień rozpocznie się bajkowo. Od 10 do 11.30. potrwa wykład pt. „Bajkowy świat Janiny Porazińskiej w ilustracjach”. Następnego dnia o 15.30 odbędzie się spotkanie dla wszystkich marzących o napisaniu własnej książki. Spotkanie autorskie „Biegiem po książkę. Jak napisać i wydać własną książkę” poprowadzi w holu biblioteki Piotr Skrzypczak. W planach na ten dzień znalazły się również psychologiczne warsztaty dla rodziców. Zajęcia „Osobowość dziecka a preferencje czytelnicze” rozpoczną się ok. 16.30 i potrwają do 19.30. Organizatorzy zadbali także o najmłodszych. 12 maja od 16.00 do 19.30 będą trwać zabawy i animacje dla dzieci przygotowane przez Koło Naukowe Pedagogów. W programie znalazło się np. wspólne czytanie bajek, ilustracja treści bajki w rysunku dziecięcym oraz wykonywanie zakładek do książek. Najmłodsi będą mogli dołączyć do Klubu Bibliotecznych Detektywów. Są to warsztaty i zabawy animacyjne dla dzieci, zorientowane wokół książek Martina Widmarka z serii – „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” – „Tajemnica Biblioteki” oraz „Tajemnica szpitala” i książki Zofii Staniszewskiej „Zagadka biblioteki” z serii „Ignacy i Mela na tropie złodzieja”. Na te kilka godzin zaplanowano czytanie fragmentów książek, kolorowanki, prezentacje multimedialne, zabawy ruchowe, zagadki, quizy, wykreślanki itp.
W trakcie trwania imprezy będzie można odwiedzić stoisko księgarni „Naukowa.pl” i zapoznać się z nowościami wydawniczymi.
Oprócz programu w poszczególne dni zapewnione są tzw. imprezy całotygodniowe. W ich ramach możliwe będzie np. zwiedzenie i odkrywanie tajemnic Biblioteki Głównej UMCS. Miejscem zbiórki jest hol główny gmachu. Zwiedzanie dla zainteresowanych rozpoczyna się o każdej pełnej godzinie od 10.00 do 14.00. Z kolei od 8.00 do 20.00 będzie można podziwiać wystawę pt. „Bajkowy świat Janiny Porazińskiej w ilustracjach” oraz wystawę dotyczącą polskich książek o jodze, na której zostanie zaprezentowanych 100 tytułów powstałych w latach 1909-2017.
Joanna Niećko