Bił dla paru złotych

Karę 4 lat więzienia wymierzył Sąd Okręgowy w Lublinie 20-letniemu Brajanowi O. za dokonanie brutalnych rozbojów w Międzyrzecu Podlaskim. Skazany bił swoją ofiarę m.in. kijem bejsbolowym.


Wyrok, który zapadł w ubiegłym tygodniu przed Sądem Okręgowym w Lublinie, nie jest prawomocny. Można się od niego odwołać do Sądu Apelacyjnego. Na poczet orzeczonej kary sąd zaliczył Brajanowi O. tzw. okres rzeczywistego pozbawienia wolności. Chłopak został bowiem aresztowany.

Wszystko rozegrało się w marcu i kwietniu tego roku w Międzyrzecu Podlaskim. Ofiarą za każdym razem był Kamil Ch. Pierwszego rozboju Baraban O. dokonał z innym mężczyzną. 20-latek wiele razy uderzył kijem bejsbolowym Kamila Ch., m.in. po głowie. Drugi ze sprawców uderzał ofiarę pięściami po twarzy. Kamil Ch. stracił przytomność, a Brajan O. ukradł mu 20 złotych.

Kolejnych przestępstw Brajan O. dokonał w pojedynkę. Pewnego razu 20-latek groził Kamilowi Ch. śmiercią i ukradł mu 100 złotych. Ostatni raz chłopak zaatakował 18 kwietnia. 20-latek chwycił Kamila Ch. za ubranie i przycisnął do ściany. Następnie uderzał swoją ofiarę pięściami po twarzy i kopał po nogach. Tym razem nie udało mu się okraść Kamila Ch., który zdołał uciec. Sprawa trafiła na policję. Brajan O. został zatrzymany, a następnie oskarżony.

Za dokonanie „zwykłego rozboju” grozi kara od 2 do 12 lat więzienia. Jeżeli sprawca posługuje się bronią palną, nożem lub innym „podobnie niebezpiecznym przedmiotem lub środkiem obezwładniającym”, kara nie może być niższa niż 3 lata więzienia (za wyjątkiem nadzwyczajnego złagodzenia).

Grzegorz Rekiel