Bilety wróciły na dworzec

Od piątku, 3 marca, na dworcu Chełm Główny znów działa kasa biletowa. To efekt porozumienia spółki Przewozy Regionalne z dotychczasowym agentem. Ruszyła też kasa na dworcu w Rejowcu Fabrycznym.

Rok temu zlikwidowano kasę na stacji Chełm Miasto, mimo że budynek dworca przeszedł kapitalny remont. Bilety można było kupić jedynie na dworcu Chełm Główny. Ale i to się skończyło, bo agent nie przystał na warunki, jakie zaproponowała mu spółka Przewozy Regionalne. Przez blisko miesiąc pasażerowie z Chełma musieli kupować bilety przez Internet lub u konduktora.
– Sęk w tym, że u konduktora nie było możliwości kupienia biletu na przejazd pociągami należącymi do innych przewoźników – opowiada starsza mieszkanka Chełma. – Jadąc do córki do Szczecina, z przesiadkami, musiałam kupić kolejny bilet w kasie w Lublinie i po zsumowaniu wyszło mi, że zapłaciłam drożej, niż zazwyczaj. Gdy działała kasa, kupowałam w niej bilet z Chełma do Szczecina, płaciłam dużo mniej i nic mnie nie obchodziło. Kilkanaście złotych różnicy to dla mnie sporo. A Internetu w domu nie mam, zresztą w ogóle nie znam się na obsłudze komputera.

Kasa na dworcu PKP Chełm Główny nie działała przez prawie miesiąc. Dla pasażerów brak możliwości kupienia biletu przy okienku był mocno uciążliwy. – Co z tego, że kupię bilet u konduktora? Jeżdżę raz w tygodniu do Warszawy, w Lublinie mam mało czasu na przesiadkę i nie wiem, czy zdążę kupić bilet w dalszą podróż w kasie na lubelskim dworcu. Tam wiecznie są kolejki. Ostatnio musiałam go kupić u kontrolera w pociągu, który naliczył mi opłatę manipulacyjną. Na nic zdały się moje tłumaczenia, że w Chełmie nie ma kasy, a w Lublinie było za mało czasu, by udać się do okienka – skarży się jedna z naszych czytelniczek.
Zamknięte na dworcu PKP kasy nie uszły uwadze chełmskim radnym. Maciej Baranowski na wtorkowej sesji zaapelował do urzędników o interwencję w tej sprawie. – Może warto też powiadomić o zaistniałej sytuacji ministra odpowiedzialnego za kolej? Nie wszyscy pasażerowie PKP korzystają z Internetu i mogą kupić bilet drogą elektroniczną – podkreślał radny.
Józef Górny, wiceprezydent Chełma dał słowo, że interwencja będzie. – Rozmawialiśmy ze spółką Przewozy Regionalne i mamy zapewnienie, że 2 marca kasa zostanie otwarta – stwierdził.
Ostatecznie kasa biletowa na dworcu PKP Chełm Główny ruszyła w piątek 3 marca. – Prowadzi ją ten sam agent. Osoby, które w niej pracują muszą mieć odpowiednie przeszkolenie, m.in. z obsługi kas fiskalnych czy też znajomości taryf – mówi Justyna Mądry, dyrektor spółki Przewozy Regionalne. – Kasa w Chełmie jest czynna w dni robocze od godz. 6.45 do 16.45, zaś w soboty, niedziele i święta od 8.00 do 18.00.
Bilety na przejazd pociągiem można też już kupić na dworcu PKP w Rejowcu Fabrycznym. Od poniedziałku do piątku kasa pracuje w godz. 6.00 – 16.00, zaś w weekendy i dni świąteczne od 8.00 do 18.00. (ptr)