Bliskość dla maluszków

Wizualizacja żłobka „Wolne Dzieci – Stare Miasto”, który powstaje przy ul. Zamojskiej

Na ul. Zamojskiej 8 w Lublinie dzięki wsparciu rządowego programu Maluch+ 2019 powstaje nowy żłobek. Placówka będzie czynna od godz. 6.30 do 18.00. Ma być prowadzona w duchu „rodzicielstwa bliskości”.


– „Wolne Dzieci – Stare Miasto” to drugi żłobek, który założyliśmy. Nasz pierwszy lubelski „żłobek bliskości” działa na ul. Szwoleżerów i cieszy się dużą popularnością wśród rodziców – informuje Michał Rutkowski, który razem z żoną Karoliną prowadzi obie placówki.

– Staramy się, by żłobkowe „ciocie” były uważne i empatyczne, dzieci były przytulane, noszone w chustach i nosidłach. Maluchy mają prawo odmówić udziału w zabawach czy leżakowaniu. Zamiast kar i nagród wzmacnia się tu motywację wewnętrzną i poczucie wartości. Nad grupą czuwa psycholog.

Wiele uwagi poświęca się temu, by towarzyszyć dzieciom i odpowiadać na ich potrzeby – dodaje. Żłobek przy Zamojskiej będzie liczył cztery oddziały, w tym grupę pre-przedszkolną i dla najmłodszych dzieci. Będą w niej akceptowane pieluchy wielorazowe i karmienie dzieci mlekiem matki. Pomieści się w lokalu o powierzchni 300 m2 ozdobionych rysunkami ptaków, m.in. kraski, dzięcioła, dudka czy wilgi.

Żłobek rusza we wrześniu, ale zapisy potrwają do 15 czerwca. Rutkowscy otworzyli swoją drugą placówkę by sprostać wysokiemu zainteresowaniu rodziców, którzy pytali o wolne miejsca w niewielkiej placówce na Szwoleżerów. – Na co dzień doświadczamy, ile dobrego niesie za sobą rodzicielstwo bliskości, dlatego otwieramy nowy żłobek.

Chcemy z uwagą towarzyszyć maluszkom w rozwoju, budować bezpieczną relację opartą na zaufaniu. Opinie rodziców i niesamowita więź z dziećmi powierzonymi naszej opiece utwierdzają nas w przekonaniu, że robimy to dobrze – mówi Karolina Rutkowska, która sama jest mamą czwórki dzieci. (EM.K.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here