Bo w pamięci jest siła zaklęta

Wystawę z dużym zainteresowaniem obejrzeli m.in. uczniowie klasa IIc, których przewodnikiem po ekspozycji była wychowawczyni Małgorzata Małecka

„W drodze do niepodległości” – wystawa z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, odwiedza kolejne szkoły w Lublinie. Tym razem zawitała do SP nr 23. Przy ulicy Podzamcze, podobnie jak w innych lubelskich placówkach, uczniowie, nauczyciele oraz rodzicie z zainteresowaniem przyjęli ekspozycję zawierającą wydarzenia i osobowości związane z kształtowaniem się państwowości polskiej, począwszy od wybuchu I wojny światowej aż po rok 1924.


Wystawa składała się z 30 plansz. Przygotowano ją w ramach współpracy Banku Pocztowego S.A. oraz PERN S.A., a także Narodowego Archiwum Cyfrowego i Archiwum Akt Nowych. Prezentuje trudną drogę do odzyskania niepodległości oraz pierwsze lata budowania państwowości i utrzymania jej pomimo zagrożeń czyhających z każdej strony na młode państwo polskie.

W Szkole Podstawowej Nr 23 ekspozycja znalazła miejsce w holu na parterze. Dzięki takiej lokalizacji mogą z nią zapoznać się nie tylko uczniowie, ale także ich rodzice. Na planszach przedstawionych zostało wielu ojców polskiej niepodległości. Można zobaczyć reprodukcje zdjęć żołnierzy walczących o ojczyznę z bronią w ręku, marszałka Józefa Piłsudskiego, generała Józefa Hallera, Romana Dmowskiego czy też słynnego pianisty Ignacego Jana Paderewskiego, premiera i ministra spraw zagranicznych polskiego rządu.

– Uczniowie, a także ich rodzice, z zainteresowaniem przyjęli wystawę. Chętnie podchodzą do plansz, czytają ich treści, zapoznając się z opisanymi faktami – mówi Małgorzata Małecka, wychowawczyni klasy 2c, która zabrała swoich podopiecznych na dłuższą lekcję historii. Na drugoklasistach spore wrażenie wywarł między innymi telegram marszałka Piłsudskiego informujący najważniejsze kraje Europy o powstaniu wolnej Polski, którego reprodukcję mogli zobaczyć, a także informacja o tragicznym losie pierwszego prezydenta Gabriela Narutowicza.

Wystawa w Szkole Podstawowej Nr 23 gościć będzie do 7 czerwca. KB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here