Borysik – Ciekawostki lokalne (76)

Z historii
„Datowany na 1796 rok (…) Pod koniec XVIII wieku (ok. 1799 r.) według mapy Abbego von Metzburga – w Borysiku było 5 zagród (…)W 1853 roku wieś Borysik wchodziła w skład dóbr Świerszczów, których właścicielem był Antoni Rulikowski (…) W 1913 roku Borysik należał do parafii greko-katolickiej w Świerszczowie, diecezja chełmsko–warszawska, okręg II chełmski”.
A. Wawryniuk, Monografia powiatu włodawskiego, Chełm 2010

Sami Polacy

„Według spisu z 30 września 1921 roku miejscowość należała do gminy Cyców. Posiadała 15 domów i 116 mieszkańców, w tym 64 mężczyzn oraz 52 kobiety, w tym 115 rzymskokatolików i 1 prawosławnych. Wszyscy deklarowali narodowość polską”.
Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej, tom IV województwo lubelskie, Warszawa 1924

Na rybki

W pobliżu wsi znajduje się Jezioro Sumin. Jego powierzchnia to 91,5 ha, głębokość średnia 1,5 m, maksymalna 5-6 m, długość linii brzegowej 4913m. Brzegi w większości na terenie podmokłym torfowym porośnięte olchą, brzozą i wierzba szarą. W niektórych miejscach występuje brzeg pływający tzw. „spleja” sięgający do 100 m w głąb jeziora. Woda w jeziorze charakteryzuje się bardzo niską przejrzystością spowodowaną ubogim rozwojem roślinności zanurzonej w wyniku masowego rozwoju fitoplanktonu. Na znacznej części jeziora występuje roślinność szuwarowa i pływająca. W jeziorze stwierdzono występowanie 22 gatunków ryb, w tym: karasia srebrzystego i pospolitego, lina, krąpia, płoci, leszcza, okonia, sandacza, szczupaka, uklei, wzdręgi, suma i sumika karłowatego. Występują także rak szlachetny i błotny.
(informacja.wlodawa.pl)