Boży dar dla naszej epoki

5 października Kościół katolicki obchodził liturgiczne wspomnienie apostołki Bożego Miłosierdzia siostry Faustyny Kowalskiej. Z tej okazji w kościele pod jej wezwaniem w Jakubowicach Konińskich odbył się tradycyjny odpust. Mszę św. odpustową odprawił i kazanie wygłosił ks. Mirosław Bielecki, ojciec duchowny i dyrektor domu rekolekcyjnego w Kaliszanach.


Św. Faustyna, skromna zakonnica, to jedna z największych mistyczek. Do znanego na całym świecie sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach co roku przybywa ponad dwa miliony pielgrzymów z ponad 90 krajów.

Siostra Faustyna, czyli Helena Kowalska, przyszła na świat 25 sierpnia 1905 roku w małej wiosce Głogowiec koło Łodzi. Była trzecim z dziesięciorga dzieci bardzo biednej rodziny chłopskiej. Dorastająca Helena od szesnastego roku pracowała jako służąca, by pomóc rodzicom. W tym czasie krystalizowało się jej powołanie. 1 sierpnia 1925 roku zaczęła postulat w warszawskim klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Następnie, już jako siostra Faustyna, pracowała w różnych domach zakonnych, m. in. w Krakowie, Płocku i Wilnie. 22 lutego 1931 roku w Płocku siostrze Faustynie objawił się Pan Jezus, który zlecił jej wykonanie obrazu z podpisem „Jezu ufam Tobie” i publiczne wystawienie go w kościele.

Było to pierwsze konkretne zadanie dla siostry Faustyny jako apostołki Miłosierdzia Bożego, które dzięki pomocy bł. ks. Michała Sopoćki, spowiednika i przewodnika duchowego siostry Faustyny, w 1934 roku zostało zrealizowane. Ponad 80 lat temu obraz Jezusa Miłosiernego namalował wileński malarz Eugeniusz Kazimirowski. Siostra Faustyna na polecenie ks. Sopoćki pisała „Dzienniczek”, odmawiała nowennę i inne modlitwy do Bożego Miłosierdzia. Codziennie o godz. 15 odmawiała koronkę do Miłosierdzia Bożego. W „Dzienniczku” zapisywała przesłania Jezusa dla świata. Oprócz rozmów z Jezusem ukazywała się jej Maryja, aniołowie i święci. Podczas wizji rozmawiała z duszami czyśćcowymi, miała też dar proroctwa. Przewidziała m. in. swoją kanonizację i datę śmierci swoich bliskich. Doznała wizji piekła, nieba i czyśćca.

5 października 1938 roku, w następstwie gruźlicy, siostra Faustyna zmarła w wieku 33 lat. Po 28 latach jej ciało zostało przeniesione do kościoła, a jej grób stał się miejscem modlitw i wciąż rozwijającego się kultu, trwającego nieprzerwanie aż do beatyfikacji w 1993 roku. Wówczas relikwie apostołki Miłosierdzia zostały umieszczone w lewym bocznym ołtarzu pod słynącym łaskami obrazem Jezusa Miłosiernego autorstwa Adolfa Hyły.

Uroczysta beatyfikacja polskiej mistyczki odbyła się w Rzymie 18 kwietnia 1993 roku Natomiast w roku 2000, w czasie Wielkiego Jubileuszu, 30 kwietnia św. Jan Paweł II włączył siostrę Faustynę Kowalską do grona świętych Kościoła. Nazwał ją „darem Bożym dla naszej epoki” Jej przesłanie, jak podkreślał, kierowane jest „przede wszystkim do tego, kto poddawany jest szczególnie ciężkim doświadczeniom lub jest przygnieciony ciężarem popełnionych grzechów; kto utracił sens życia, popadając w depresję”. Zgodnie z prośbą, jaką siostra Faustyna przekazała światu w swym orędziu, Jan Paweł II ustanowił święto Miłosierdzia Bożego w pierwszą niedzielę po Świętach Wielkanocnych.

Dziś skromna polska zakonnica znana jest na całym świecie. W ostatnich latach w większości kościołów w Polsce pojawiły się niezliczone wersje obrazu Jezusa Miłosiernego. Innym wyrazem kultu świętej mistyczki są świątynie pod jej wezwaniem. Od 2005 roku jest ona patronką Łodzi. W 2011 roku do ówczesnego papieża Benedykta XVI dotarł list od uczestników II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia z prośbą, o uznanie św. Faustyny Doktorem Kościoła. Byłaby ona czwartą zaliczoną do tego grona kobietą po świętych: Katarzynie z Sieny, Teresie z Avila i św. Teresie od Dzieciątka Jezus.

Lubelska parafia pw. Świętej Siostry Faustyny znajduje się w Jakubowicach Konińskich. Została erygowana 22 czerwca 2004 roku przez abpa Józefa Życińskiego. Obecnie liczy 2143 parafian. W 2005 roku przywieziono tam relikwie św. Faustyny Kowalskiej. Przy parafii działają: rada duszpasterska, Koła Żywego Różańca, Rodzina Radia Maryja, Służba liturgiczna i schola parafialna.

Elżbieta Kasprzycka