Brayan pokona Mikołaja, a Dajana Zuzię?

Ranking najczęściej nadawanych imion w Chełmie w tym roku otwierają Mikołaj i Zuzanna. Ale coraz więcej osób wybiera dla swych pociech imiona obco brzmiące.

Wśród imion męskich na podium, obok Mikołaja, znaleźli się Filip i Jakub. Niesłabnącą popularnością cieszą się także Marcel, Michał i Kacper. W przypadku imion dla dziewczynek, tuż za Zuzanną są Julia i Maja. Rodzice często też decydują się nazwać swoją córkę imieniem Lena, Kornelia, Wiktoria, Aleksandra i Amelia.
Tych kilkanaście najpopularniejszych imion to jednak dopiero początek długiej listy. – Od początku roku w Chełmie nadano dzieciom 240 różnych imion – mówi Grzegorz Woliński, zastępca kierownika w Urzędzie Stanu Cywilnego.
Należy pamiętać, że fantazja rodziców jest jednak w pewnym stopniu ograniczona. Przepisy mówią, że imię dla dziecka nie może być zdrobniałe, uwłaczające czy nieprzyzwoite. Nie można też nadać więcej niż dwóch imion. Można za to, od ubiegłego roku, nadawać dzieciom imiona obcego pochodzenia.
Z tej możliwości skorzystało wielu rodziców i zdecydowało się nadać swoim pociechom nietypowe imiona, które z pewnością będą odróżniały je od reszty rówieśników. I tak, wśród młodych chełmian pojawili się m.in.: Nela, Natan, Ivan, Milan, Dajana, Xavier, Vanessa, Zoja, Brayan, Olivia i Nicola. (mg)