Bronią granicy już od 26 lat

(19 maja) W komendzie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie odbyły się uroczyste obchody 26. rocznicy powstania NOSG. Dziś, po latach zmian i przekształceń, chełmska formacja jest największym oddziałem w kraju.

Tradycyjnie uroczystości były okazją do wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych oraz mianowań na wyższe stopnie służbowe. Medalem „Za zasługi dla straży granicznej” odznaczono 27 osób, medalem „Za długoletnią służbę” – 16 osób, a „Odznaką Straży Granicznej” – 12. Odznaczenia otrzymali również zaproszeni goście. Awanse na wyższy stopień otrzymało: 25 funkcjonariuszy w korpusie oficerów, 102 funkcjonariuszy w korpusie chorążych, oraz 107 funkcjonariuszy w korpusie podoficerów.
Piątkowe uroczystości zakończył pokaz sprzętu wyposażenia NOSG oraz piknik rodzinny dla funkcjonariuszy i pracowników oddziału.
W ramach NOSG działa 20 placówek SG i ośrodek strzeżony. Służbę pełni tu ok. 3 tysięcy funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, których zadaniem jest ochrona granicy państwowej o długości 467 km. Po latach transformacji Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie to dziś największy oddział SG w Polsce, który strzeże granic RP i Strefy Schengen.
W ubiegłym roku pogranicznicy odprawili w przejściach granicznych ponad 5 mln środków transportu i blisko 15 mln osób, zatrzymali kradzionych 366 pojazdów o wartości ponad 16 mln zł i przechwycili ponad dwa razy więcej przemycanych towarów niż w 2015 r. (za ponad 93 mln zł). (opr. pc)