Bronią poczty

Sygnał o likwidacji Poczty Polskiej w Sawinie zjednoczył mieszkańców gminy. Wszyscy, jak jeden mąż, sprzeciwiają się zamknięciu placówki. – Zbieramy podpisy, szykujemy petycję. Mamy nadzieję, że zarząd Poczty Polskiej zmieni zdanie – mówi Dariusz Ćwir, wójt gminy Sawin.

Żeby wysłać czy odebrać list polecony, mieszkańcy gminy Sawin będą musieli pojechać do oddalonej o ponad 10 km Wierzbicy. Poczta Polska szykuje się do likwidacji swojej placówki w Sawinie. Informacja o rzekomym zamknięciu poczty bardzo szybko rozeszła się po całej gminie. Mieszkańcy wzięli sprawy w swoje ręce i zorganizowali zbiórkę podpisów.
– Nawet przez chwilę się nie zawahałem – mówi pan Wojciech, nasz Czytelnik, mieszkaniec Sawina. – Regularnie korzystam z usług poczty. Często sprzedaję różne rzeczy na aukcjach internetowych. By wysłać paczkę, będę musiał pojechać do Wierzbicy, stracić czas i pieniądze. Zastanawiam się, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie zamówienie firmy kurierskiej, która przyjedzie pod wskazany adres i odbierze przesyłkę.
Mieszkańcy gminy nie chcą, by Poczta Polska likwidowała placówkę w Sawinie. Obawiają się, że po nowym roku po emerytury i renty będą musieli jeździć na pocztę do Wierzbicy. – Teraz co miesiąc listonosz przynosi mi pieniądze i jestem zadowolona – mówi jedna z zaniepokojonych mieszkanek Sawina. – Po likwidacji poczty nie wiem, czy też tak będzie.
Dariusz Ćwir, wójt gminy, zapewnia, że samorząd zrobił wszystko, by Poczta Polska w Sawinie miała jak najlepsze warunki. – Placówka mieści się w pomieszczeniach Gminnego Ośrodka Kultury – mówi wójt. – Czynsz nie jest wysoki, w ostatnim czasie został obniżony. Napisaliśmy już pismo do zarządu Poczty Polskiej, by ten wycofał się z planów likwidacji swojej placówki w Sawinie. Zbierane są podpisy, kolejną petycję szykują mieszkańcy. Mamy nadzieję, że poczta u nas zostanie. Nikomu nie uśmiecha się jeździć do Wierzbicy. Z usług poczty korzysta również urząd gminy i nie ukrywam, że likwidacja placówki byłaby dla nas kłopotliwa.

To nie pierwszy sygnał o likwidacji placówki Poczty Polskiej w naszym regionie. W poprzednich latach były plany zamknięcia poczty w Siedliszczu, ale dzięki staraniom burmistrza Hieronima Zonika, placówka pozostała. Siedliszcze dostało prawa miejskie i to spowodowało, że PP wycofała swoje plany dotyczące likwidacji jednostki.
Wójt Ćwir nie ukrywa, że poważnie rozważa rozpoczęcie starań o przywrócenie Sawinowi praw miejskich. – Zabudowę mamy podobną do Siedliszcza. W naszej miejscowości mieszka ponad 2 100 osób. Myślę, że gdybyśmy rozpoczęli procedurę, Poczta Polska zrezygnowałaby z zamiarów likwidacji swojej placówki w Sawinie – przekonuje Dariusz Ćwir. (ptr)