Bronili drzew przed wycinką

Przeciwko wycinaniu drzew w mieście protestowali studenci Wydziału Artystycznego UMCS. Podobną akcję 49 lat temu zorganizował lubelski artysta Tomasz Kawiak.


W ostatnim czasie do dużych, budzących protesty mieszkańców wycinek dochodzi w Lublinie dość często. Przed tygodniem pisaliśmy o tym, że pod topór pójdzie do końca lutego ponad 100 drzew wzdłuż przebudowywanej ulicy Kalinowszczyzna. Mają tam powstać 82 miejsca parkingowe, dlatego tekst opatrzyliśmy tytułem „Auta wygrały z zielenią”.

Spektakularna wycinka miała też miejsce np. przy zbiegu ul. Głębokiej z al. Kraśnicką, gdzie powstają nowe siedziby Wydziału Politologii oraz Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS. Jeden z deweloperów planuje w tej okolicy przeprowadzić kolejną.

Studenci pobliskiego Wydziału Artystycznego postanowili zatem zaprotestować. Obwiązywali drzewa „bandażem”, nawiązując do akcji, którą 49 lat temu przeprowadził lubelski artysta Tomasz Kawiak. GR

Tomasz Kawiak urodził się w 1943 roku w Lublinie. Jest absolwentem Akademii Sztuk w Warszawie (1968) i Paryżu (1971-1973). Przez 14 lat był profesorem Instytutu Artystycznego w Orleanie (1976-1990). Od 1970 roku mieszka we Francji. Był twórcą pierwszego w Polsce happeningu ekologicznego zrealizowanego w Lublinie – „Ból Tomka Kawiaka” (1970). Od 1970 roku prowadzi światową akcje tzw. „cegłowania – BRICKWORK” – podróżując po świecie, zostawia Cegłę Tomka Kawiaka (wypalona cegła z czerwonej gliny i opatrzona pieczęcią) w miejscach swojego pobytu). Realizuje monumentalne rzeźby na temat dżinsów i kieszeni. Krytycy nazwali go „kronikarzem XX wieku”.
Cytowane za http://wirydarz.com.pl/tomasz-kawiak/