Bronowice dumne z polskości

Podczas uroczystości w patriotycznym repertuarze zaprezentowały się dzieci i młodzież z bronowickich szkół

Niesprzyjająca pogoda nie przeszkodziła mieszkańcom Bronowic w rozpoczęciu świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Patriotyczne uroczystości odbyły się na błoniach przy Szkole Podstawowej Specjalnej nr 26 imienia Janusza Korczaka w miniony piątek, 18 maja.

Imprezę koordynował Społeczny Komitet Mieszkańców Lublina Dzielnicy Bronowice. Za organizację odpowiadali: Andrzej Szyszko, lider ze wspomnianego komitetu oraz Adam Głowacz, wieloletni aktywista z Bronowic.

Ceremonia rozpoczęła się uroczystą mszą świętą w intencji ojczyzny i wszystkich, którzy poświęcili dla niej swoje życie. Eucharystię odprawił ksiądz proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła, Arkadiusz Paśnik.

Następnie, w asyście orkiestry wojskowej z Dęblina, mieszkańcy przeszli na błonia w okolicach Bystrzycy. Następnie śpiewem i patriotycznym polonezem imprezę otworzyli uczniowie SP nr 33. Poza nimi na scenie prezentowała się jeszcze młodzież z SP nr 31, VIII Liceum Ogólnokształcącego, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabosłyszącej, Zespołu Szkół „Lider”. Szczególne oklaski otrzymali uczniowie i kadra Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26.

Słów podziwu nie szczędzili lubelscy posłowie. – Wspominając wydarzenia sprzed stu lat, myślimy o tych, którzy walczyli za Polskę. Dziś cieszymy się, patrząc na młodych i ogrom pracy, jaką wkłada w rozwój człowieka edukacja – mówił poseł Sylwester Tułajew (PiS).

– Jestem pełna podziwu, jak zmieniacie tę ziemię – dodała poseł Joanna Mucha (PO).

Miasto reprezentował Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. – To, że w obchody angażują się szkoły, jest szczególnie istotne. Edukacja jest najważniejsza. Gratuluję również aktywistom z Bronowic, doceniając merytoryczną współpracę – mówił. Nie zabrakło urzędników ratusza, radnych, przedstawicieli Policji.

Każdy z VIP-ów ciepło wypowiadał się o dzielnicy i pracy, jaką oddolnie wykonują tutejsi aktywiści w skali całego Lublina.

Odznaczeni za tytaniczną pracę

Popołudniem odbyło się wręczenie medali i odznaczeń zasłużonym dla dzielnicy. Odznaczenia resortowe ministra edukacji narodowej otrzymali: Alicja Dudak i Beata Kozidło (zastępczynie dyrektora SPS nr 26), Ewa Wrońska (SPS nr 26), Anna Stasiak i Wojciech Stępulski (SOSzW). W imieniu minister Anny Zalewskiej medale wręczył poseł Tułajew.

Nagradzano też dyplomami uznania wojewody lubelskiego, medalami 700-lecia Lublina od prezydenta miasta oraz medalami 100-lecia niepodległości Polski od marszałka województwa.

Dzielnica z wielką werwą przygotowała ten manifest polskości w wersji lokalnej. Całości dopełnił wieczorny koncert zespołu Masters. To jedynie początek obchodów polskiej niepodległości. Ten kluczowy w tym roku jubileusz jeszcze powróci na Bronowice. Kolejna uroczystość zaplanowana jest na 8 września, tym razem na błoniach SP nr 33. BACH