Brytyjski Łowca Drzew w Krasnymstawie

We wtorek Krasnystaw odwiedził niezwykły gość – Rob McBride. Brytyjski Tree Hunter przyleciał specjalnie, by promować i fotografować klęczące drzewo, które jako jedyne z Polski, bierze udział w konkursie na Europejskie Drzewo Roku.

Klęczące drzewo to klon jesionolistny. Ma 65 lat i rośnie w centrum Krasnegostawu. Kilkanaście lat temu zostało wskazane do wycinki, jako „nieestetyczne i zdeformowane”. Spotkało się to ze sprzeciwem społecznym, w rezultacie którego drzewo zostało uratowane. Dziś jest ono popularnym obiektem dla fotografów, miejscem zabaw dzieci, a także częstym tematem dzieł plastycznych.

Forma drzewa, upadającego ku ziemi, jakby przełamanego, następnie wznoszącego się swą koroną ku słońcu, symbolizuje determinację w dążeniu do celu, a także nadzieję, która nie pozwala się poddawać. Klęczące drzewo najpierw zostało zgłoszone przez Krasnostawski Klub Ekologiczny Viridis do konkursu na drzewo roku w Polce (i wygrało!), a teraz jako jedyne z Polski rywalizuje o tytuł Europejskiego Drzewa Roku.

Za konkurentów ma 14 drzew rosnących m.in. w Rumunii, Holandii, Rosji, Portugalii, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii. We wtorek do Krasnegostawu podziwiać klęczące drzewo przyjechał sam Rob McBride, tzw. Tree Hunter. Brytyjczyk od kilku lat jeździ po całym świecie, by fotografować i opisywać nietypowe drzewa. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here