Budowa domków rekreacyjnych – czy to zyskowna strategia inwestycyjna?

Czy domki rekreacyjne do wynajęcia rzeczywiście mogą okazać się intratnym pomysłem inwestycyjnym? Znowelizowane prawo budowlane co prawda umożliwia ich szybszą budowę, jednak inwestor decydujący się na taką formę lokowania kapitału powinien pamiętać o kilku istotnych kwestiach – m.in. kryteriach, jakimi powinien kierować się przy wyborze gruntu pod inwestycję.  

Domki bez formalności

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami prawa budowalnego pośród obiektów, które mogą zostać wzniesione bez uzyskania pozwolenia na budowę znajdują się także wolno stojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej. W rozumieniu ustawy są to budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 mkw, przy czym liczba takich obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 mkw powierzchni działki. Aktualizacja prawa, poprzez wykluczenie formalności administracyjnych, pozwala na wznoszenie takich obiektów znacznie szybciej i taniej – ich budowę można rozpocząć w oparciu o zgłoszenie.

Dlaczego domki?

Czy rzeczywiście tak niepozorna budowla jak domek wypoczynkowy może okazać się niezwykle intratnym pomysłem inwestycyjnym? Jak pokazują statystyki największym zainteresowaniem turystów od wielu lat cieszą się nie pokoje hotelowe czy apartamenty, a właśnie prywatne, małe domki rekreacyjne lub niewielkie ich kompleksy. Co jest tego przyczyną? Domek letniskowy to symbol komfortu, niezakłóconego odpoczynku i swobody decydowania o własnym urlopie. Przeludnione hotele wcale nie gwarantują upragnionego spokoju, a ich estetyka w większości daleka jest od zadowalającej. Dlatego zmodernizowane i zadbane, dostosowane do właściwych potrzeb turystów, prywatne nieruchomości udostępnione do wynajmowania cieszą się niezwykłą popularnością. Co więcej domek rekreacyjny jest dużo tańszy w utrzymaniu i konserwacji niż przykładowo mieszkania na wynajem, a o pozyskanie lokatorów do tego pierwszego inwestorowi wcale nie będzie trudno.

Jaki grunt wybrać?

O tym jak wiele w procesie inwestycji zależy od doboru odpowiedniej lokalizacji dla przedsięwzięcia nie trzeba nikogo uświadamiać. W przypadku inwestycji w domki letniskowe to właśnie od gruntu zależeć będzie w dużej części powodzenie transakcji. Na jakie aspekty powinien zatem zwrócić uwagę inwestor? Powinien zacząć od wyselekcjonowania odpowiedniej lokalizacji o dużym potencjale rozwoju. Musi wziąć pod uwagę zarówno walory turystyczne, jak i widokowe, ale również sprawdzić okolicę pod kątem oferowanych przez nią możliwości. Warto mieć na uwadze, że zyskowne drogi inwestycyjne wiodą nie tylko, jak mogłoby się pierwotnie wydawać, nad morze. Równie dużym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości położone w górach lub rejonach około górskich. Warto wybrać taką okolicę, która swoimi walorami przyciągnie zróżnicowanych turystów. Ważne by oferowany domek, prócz walorów lokalnych, miał przeznaczenie i wartość uniwersalną, gwarantował optymalne możliwości spędzenia wolnego czasu.

Należy także pamiętać, żeby wybrać grunt o jasnym i przejrzystym statusie prawnym – radzi Robert Tomaszewski z portalu www.grunttozysk.pl. Warto także, jeszcze przed ostatecznym zakupem gruntu pod inwestycje, sprawdzić czy w obrębie nieruchomości nie zostały przewidziane pewne ograniczenia co do możliwości jego zabudowy (przykładowo czy dana działka nie leży w obrębie uzdrowiskowej strefy ochronnej etc.).

Domek to zysk

Oczywiście nie każdy domek rekreacyjny musi być wykorzystywany w celach inwestycyjnych. Posiadanie domku letniskowego daje bowiem wiele możliwości – można zrezygnować z jego wynajmowania i cieszyć się posiadaniem własnego kawałka ziemi i możliwości jego wykorzystania, bez obaw, czy nawet w okresie wzmożonej aktywności turystycznej znajdziemy miejsce zakwaterowania. Co więcej, w zależności, czy domek letniskowy uznany zostanie za budynek mieszkalny, czy nie, zmienia się maksymalna stawka podatku od nieruchomości. Zgodnie z obowiązującymi stawkami podatkowymi od budynków lub ich części, jeśli spełniają funkcję mieszkalną, zapłacimy 0,51 zł za każdy mkw jego powierzchni użytkowej. Jeśli natomiast domek zostanie przez fiskusa zakwalifikowany do kategorii tzw. „obiektów pozostałych” wartość daniny wyniesie 5,78 zł od mkw powierzchni użytkowej.

 

 

 

Saveinvest Sp. z o. o. www.grunttozysk.pl