Budowlańcy chcą zbyt wiele

Po raz kolejny przedłużono termin składania ofert w przetargu na budowę nowego miejskiego żłobka przy ulicy Zelwerowicza. Propozycje firm, które poznaliśmy w ubiegły poniedziałek, 3 kwietnia, były zbyt wysokie.


Dziewiąty w Lublinie żłobek u zbiegu ul. Zelwerowicza i Koncertowej będzie mieścił się w dwukondygnacyjnym budynku i będzie wyposażony w plac zabaw. W nowoczesnej placówce znajdzie się miejsce dla 210 maluchów. Każdy z sześciu oddziałów ma posiadać m.in.: bawialnię, sypialnię, sanitariat. W bezpośrednim sąsiedztwie sal dla dzieci zaprojektowane zostały jadalnie oraz sale tematyczne: plastyczna, muzyczna, audiowizualna i sensoryczna. Placówka będzie posiadała własną kuchnię z zapleczem magazynowym, blok pralni i kompleks pomieszczeń biurowych. Termin ukończenia wszystkich prac planowany jest na koniec sierpnia 2018 roku.
Według wyceny ratusza koszty inwestycji powinny zamknąć się w kwocie 13,5 mln zł. Część środków pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego, ale unijne dofinansowanie wynosi tylko około miliona złotych.

Firmy, które stanęły do przetargu jednak zażądały za swoją pracę o wiele większych sum. Najbliżej proponowanej kwoty był Budimex, oferujący 13,7 miliona złotych. Ratusz był zmuszony przetarg unieważnić i ogłosić kolejny.

Maluchy na studiach

Problem z brakiem miejsc w żłobkach w Lublinie ratują wyższe uczelnie. Do grona uczelni posiadających własne żłobki dołączył Uniwersytet Przyrodniczy. Na terenie uczelni, przy ulicy Bema 1, powstała placówka dla dzieci pracowników, doktorantów i studentów. Na jej otwarcie uczelnia otrzymała dofinansowanie z ministerialnego programu „Maluch Plus 2017”. Do żłobka z 29 miejscami będą przyjmowane dzieci od 5. miesiąca do 3. roku życia. Rekrutacja rozpocznie się od 3 kwietnia br. Nabór prowadzony będzie poprzez formularz rejestracyjny dostępny na stronie www.maluch.net/. Placówka zacznie działać już w czerwcu tego roku. Swoje żłobki posiadają także Uniwersytet Medyczny, KUL i UMCS. (EM.K.)

Wkrótce może powstać również kolejny miejski żłobek na Ponikwodzie przy ulicy Majerankowej, który pomieści około 100 maluchów. Prawdopodobnie też po otwarciu żłobka na Czechowie wyburzony zostanie budynek żłobka przy ulicy Puławskiej, ponieważ nie spełnia on norm przeciwpożarowych. Jednak ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta dopiero po wybudowaniu placówki przy ulicy Zelwerowicza.