Budżet obywatelski czeka

Jeszcze tylko do czwartku, 30 czerwca, można zgłaszać propozycje inwestycyjne do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Do tej pory do chełmskiego magistratu wpłynęło niespełna 100 wniosków.

Po raz trzeci z rzędu mieszkańcy Chełma mają możliwość bezpośredniego udziału w wyborze inwestycji na kolejny rok. Budżet obywatelski, bo o nim mowa, to część budżetu miasta, o którego przeznaczeniu decydują sami mieszkańcy. – Sprawa jest prosta – mówi Roland Kurczewicz, pełnomocnik prezydenta Chełma. – Najpierw musimy wskazać inwestycję. Powinniśmy to zrobić na specjalnym formularzu dostępnym w internecie lub siedzibie urzędu miasta i tam też go złożyć. Można dokonać tego również w systemie online z wykorzystaniem platformy epuap. Następnie zgłoszenia zostaną poddane formalnej weryfikacji i skierowane pod głosowanie mieszkańców. Będzie ono trwało tydzień,
a więc wystarczająco długo, aby oddać swój głos na te zadania, na których najbardziej nam zależy.

Urzędnicy zapewniają, że cały czas są do dyspozycji mieszkańców i w razie jakichkolwiek wątpliwości służą pomocą i wyjaśnieniami. Zasady budżetu obywatelskiego opisane są również na stronach internetowych urzędu.
W tym roku po raz pierwszy zgłaszanie propozycji do budżetu obywatelskiego odbywa się na zmienionych nieco zasadach. Władze miasta zwiększyły pulę pieniędzy o 500 tys. zł. Do podziału na dziesięć osiedli jest w sumie 2,5 mln zł, po 250 tys. zł na każde z nich.
– To właśnie druga z istotnych zmian – podkreśla Kurczewicz. – Zamiast dotychczasowych 4 okręgów, w tym roku mieszkańcy będą wskazywać i głosować na zadania tylko we własnych osiedlach. W ten sposób mają oni pewność, że blisko ich domu w ramach budżetu obywatelskiego powstanie nowa ulica, chodnik lub inna inwestycja.
Okazuje się, że dla wielu osób zasady te są dobrze znane. Do chełmskiego magistratu wpłynęło już około 100 wniosków. Najwięcej, bo ponad 30 złożyli mieszkańcy os. Działki. Są jednak rejony, w których aktywność jest na chwilę obecną zdecydowanie słabsza. Z osiedla Dyrekcja Dolna wpłynęły zaledwie dwa zgłoszenia, zaś z osiedla Cementownia tylko jedno.
– W tym roku nie obserwujemy znaczącej liczby zgłoszeń na to samo zadanie, co miało miejsce w dwóch poprzednich latach – zauważa Kurczewicz. – Jestem przekonany, że ostateczna liczba złożonych wniosków będzie znacznie większa. Mieszkańcy aktywizują się zazwyczaj w ostatnich dniach.
Miasto na zgłoszenia czeka do czwartku 30 czerwca włącznie. Wszystkie zaproponowane inwestycje będą oceniane pod względem formalnym z uwzględnieniem przepisów dotyczących prawa budowlanego, własności, itd., a także szacunkowym kosztem ich realizacji. Te, które spełnią warunki budżetu obywatelskiego, znajdą się na listach do głosowania. O wyborze najpilniejszych inwestycji mieszkańcy Chełma zdecydują w głosowaniu, które odbędzie się w drugiej połowie września br. (ptr)