Budżet pełen inwestycji

2017 rok pod względem inwestycji zapowiada się w Chełmie rekordowo. Oprócz kilkudziesięciu zadań, które zostały zapisane w projekcie budżetu, prezydent Agata Fisz, po zebraniach rad osiedli, podjęła decyzję o realizacji jeszcze 15 kolejnych najpilniejszych inwestycji, zgłoszonych przez mieszkańców.

Oprócz planowanej modernizacji ul. Wojsławickiej, realizacji projektu technicznego dotyczącego przebudowy krajowej „Dwunastki” i budowy bądź remontów innych miejskich ulic, w budżecie na 2017 rok znajdą się kolejne drogowe inwestycje, zgłaszane na spotkaniach rad osiedli. Chodzi o remonty lub budowę odcinków chodników, czy nowego oświetlenia ulicznego. Jak co roku, Agata Fisz, prezydent miasta, w projekcie budżetu zarezerwowała około 800 tysięcy złotych na osiedlowe inwestycje, zgłaszane przez mieszkańców na zebraniach rad osiedli.
Z tych pieniędzy mają być wybudowane chodniki, oświetlenie, zatoki parkingowe i wymieniona nawierzchnia asfaltowa. – Co roku wsłuchujemy się w głosy mieszkańców i wybieramy do realizacji najpilniejsze zadania – mówi prezydent Fisz. – W sumie będzie ich 15. Oznacza to, że łącznie w budżecie znajdzie się blisko 70 inwestycji i przedsięwzięć. To jednak nie koniec. Raczej pewne jest, iż w trakcie roku będziemy do budżetu wprowadzać kolejne inwestycje, których realizacja jest uzależniona od pozyskania dofinansowania. Taką możliwość dają też ewentualne oszczędności poprzetargowe. Bez wątpienia przyszłoroczny budżet Chełma będzie budżetem inwestycyjnym, a liczba ujętych do realizacji zadań jest jedną z najwyższych w ostatnich latach.
I tak, w osiedlu Zachód zostanie wybudowana zatoka parkingowa na ul. Synów Pułku. Na osiedlu Cementownia będą nowe chodniki na ul. Rolniczej i Wołyńskiej. Chodnik powstanie też na ul. Ogrodowej, znajdującej się w osiedlu Śródmieście. Na osiedli Rejowiecka mieszkańcy mocno zabiegali o budowę oświetlenia ulicznego na ul. Judyma i ul. Malowane. Oświetlenie uliczne będzie też na Pszennej, Kazimierza Wielkiego i Bolesława Chrobrego, wchodzących w skład osiedla Słoneczne. Na XXX-leciu mieszkańcy apelowali o budowę drogi przy ul. Lwowskiej B (wzdłuż bloków znajdujących się przy Grota-Roweckiego). Dyrekcja Górna zabiegała o wymianę nawierzchni na ul. Wiejskiej. Prezydent Fisz zapowiada, że nowy dywanik zostanie ułożony na pewno na najbardziej zniszczonym odcinku od Hrubieszowskiej do Granicznej. Na Słonecznym powstanie chodnik przy ul. Wirskiego. Na Działkach natomiast będzie kontynuowana modernizacja chodnika przy ul. Litewskiej, zaś na Świerkowej zostanie wybudowane oświetlenie uliczne. Z kolei w osiedlu Kościuszki będzie chodnik w al. 3 Maja.
O tym, czy zgłoszone przez mieszkańców inwestycje zostaną zrealizowane, zadecyduje rada miasta. Sesja budżetowa ma odbyć się między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem. (ptr)