Budżetowe dokładanie

Nowoczesne trolejbusy, budowa centrum dla osób z niepełnosprawnościami, wykup gruntów pod drogi na Czechowie – na te inwestycje miasto chce dołożyć miliony złotych. O zmianie uchwały budżetowej na czwartkowej sesji decydować będą lubelscy radni.
Dochody i wydatki miasta zwiększą się o kilka milionów zł. Blisko 6 mln zł stanowi rządowa dotacja do projektu „Rewitalizacja części Śródmieścia”, pod którym kryje się wspólna przebudowa placu Litewskiego i deptaka. Łącznie prace pochłoną 66 mln zł. Dofinansowanie unijne wyniosło ok. 49 mln zł.

Do czego dołożymy?

Dodatkowe wydatki pochłonie wykończenie żłobka przy ulicy Zelwerowicza. Na jego wykończenie urząd chce przekazać ok. 2,3 mln zł, w tym na wyposażenie ponad 316 tys. zł. Placówka ma być gotowa na jesieni. Pomieści ponad 200 dzieci w sześciu oddziałach.

Ponadto na wykup gruntów pod nową pętlę autobusową i parking na granicy miasta, w pobliżu poszerzanej ulicy Choiny miasto chce wyłożyć 3,5 mln zł. Chodzi o działkę o powierzchni 30 tys. metrów kwadratowych.

Projekt uchwały zakłada też dołożenie do budowy centrum rozwoju i integracji społecznej osób z niepełnosprawnością intelektualną przy ulicy Głowackiego (ok. 1,5 mln zł) oraz na zakup 10 nowoczesnych trolejbusów (ok. 3,3 mln zł), które ZTM chce pozyskać do września. Najtańsze oferty przewyższały miejskie kosztorysy właśnie o wspomniane kwoty.

Zrzutka na drogi i nowe parkingi

Bliskie zatwierdzenia są mniejsze inwestycje drogowe. Miasto zarezerwowało 120 tys. zł z wkładu własnego mieszkańców na poczet dokumentacji przyszłych ulic Leszka i Ziemowita w dzielnicy Szerokie. Ich budowa, szacowana na 3 mln zł, potrwa do 2020 roku.

Do miejskiej kasy wróciło też 190 tys. zł odszkodowania za zniszczoną nawierzchnię placu zabaw w Ogrodzie Saskim.

Kolejne 450 tys. zł zarezerwowano na nowe parkingi. – Na tę chwilę do realizacji w tym roku zostaje budowa miejsc parkingowych przy ul. Dunikowskiego (podpisana jest umowa z wykonawcą), ponadto budowa parkingu przy ul. Wspólnej (niebawem ukaże się przetarg) i miejsc parkingowych na sięgaczach ul. Ametystowej (jesteśmy przed spotkaniem ze spółdzielnią mieszkaniową, następnie ogłosimy przetarg) – mówi Karol Kieliszek, z biura prasowego ratusza.

Powstanie też inny parking – przy ZSO nr 4 przy Tumidajskiego. Jego budowa pochłonie 200 tys. zł. Tyle samo miasto chce przekazać, w formie dotacji, Galerii Labirynt, a 100 tys. zł – Teatrowi Staremu. BACH