Burmistrz negocjuje ze starostą

Wiele wskazuje na to, że jeszcze w tym roku miasto Krasnystaw kupi od powiatu działkę przy ul. Granicznej o pow. 1,54 ha. Jak udało się nam ustalić, burmistrz miasta Robert Kościuk w tej sprawie rozmawiał ze starostą Andrzejem Leńczukiem i jeśli powiat zgodzi się na zastosowanie wyższej bonifikaty, transakcja zostanie sfinalizowana.

Pół roku temu rada powiatu krasnostawskiego wyraziła zgodę na sprzedaż miastu działki o pow. 1,54 ha na ul. Granicznej. Nieruchomość ma być przeznaczona pod budowę mieszkań w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej SIM – Lubelskie, do której przystąpiło miasto Krasnystaw. Rzeczoznawca wycenił działkę na 1 214 000 zł. Burmistrz Robert Kościuk nie zaakceptował stawki, tłumacząc, że kilka lat temu starostwo chciało sprzedać nieruchomość za cenę trzykrotnie mniejszą, a i tak nie było chętnych.

Rada postanowiła udzielić 10-procentowej bonifikaty, na co miasto również nie przystało. Włodarz Krasnegostawu w odpowiedzi zaproponował upust w wysokości aż 80 proc. W odpowiedzi zarząd powiatu, a następnie rada podjęła uchwałę o 30-procentowej bonifikacie. Przy jej zastosowaniu miasto za działkę musiałoby zapłacić około 850 000 zł. Dla burmistrza ta cena okazała się także za wysoka. Kilka miesięcy temu na spotkaniu roboczym sugerował, że miasto byłoby w stanie wydać za nieruchomość nie więcej, niż 750 000 zł.

Jak ustaliliśmy, w ostatnim czasie doszło do kolejnych nieoficjalnych rozmów między burmistrzem Kościukiem, a starostą Andrzejem Leńczukiem. Obaj włodarze rozmawiali na temat działki przy ul. Granicznej. Burmistrz miał zapewnić starostę, że miasto chce kupić działkę, ale oczekuje wyższej bonifikaty. Władzom powiatu z kolei zależy na tym, aby nieruchomość sprzedać, bo starostwo potrzebuje pieniędzy.

Jak dowiedzieliśmy się, miasto rzekomo byłoby skłonne kupić działkę jeszcze w tym roku z 40-procentowym upustem, czyli za niespełna 730 000 zł. Na zadane przez nas pytanie, dotyczące spotkania burmistrza ze starostą, Krzysztof Sugalski, wiceburmistrz, odpowiedział krótko, że obecnie trwają uzgodnienia pomiędzy miastem a starostwem co do sprzedaży działki przy ulicy Granicznej. – Tak jak informowaliśmy wcześniej, miasto jest gotowe do zakupu nieruchomości po cenie rynkowej – napisał Sugalski.

– Były to wstępne ustalenia, które po analizie zarząd powiatu przedstawi radzie powiatu – komentuje w skrócie spotkanie z burmistrzem starosta Leńczuk. (s)