Burmistrz z absolutorium i wotum zaufania

Robert Kościuk

Dwunastoma głosami „za”, przy trzech „wstrzymujących się”, Rada Miasta Krasnystaw udzieliła burmistrzowi Robertowi Kościukowi absolutorium za wykonanie budżetu w 2021 r., a także wotum zaufania. Najbardziej krytyczny wobec działań burmistrza był były burmistrz Andrzej Jakubiec, który zarzucił Kościukowi m.in. nieudolność w pozyskiwaniu unijnych dotacji i nieradzenie sobie z depopulacją miasta.

W ubiegłym tygodniu odbyła się tzw. absolutoryjna sesja Rady Miasta Krasnystaw. Radni oceniali na niej sposób, w jaki burmistrz Robert Kościuk zrealizował ubiegłoroczny budżet, głosowali też nad udzieleniem mu wotum zaufania. Oba głosowania przebiegły w identyczny sposób. „Za” absolutorium zagłosowało 12 radnych (Andrzej Smorga, Monika Podolak, Marek Wrzesiński, Agnieszka Pocińska-Bartnik, Marcin Worotyński, Lech Berezowski, Adam Swatek, Janusz Rzepka, Paweł Mazurek, Marcin Wilkołazki, Kamil Hukiewicz i Ewa Kwiecień, a 3 wstrzymało się od głosu (Andrzej Jakubiec, Dariusz Turzyniecki, Grzegorz Brodzik).

– Dziś odbywa się najważniejsza sesja w roku – mówił przed oboma głosowaniami radny Dariusz Turzyniecki. – Dziś powinno być w Krasnymstawie święto demokracji, powinni na sesję przyjść mieszkańcy, ale chyba nikt nie zgłosił udziału w debacie. Dlaczego tak się dzieje? – zastanawiał się Turzyniecki. Według radnego absolutoryjna sesja nie powinna się rozpoczynać o godzinie 12.00. – Przecież mieszkańcy są wtedy w pracy. Na przyszłość mam taką uwagę, by tak ważne sesje organizować w godzinach popołudniowych, by każdy chętny mógł wziąć w nich udział – dodał radny.

Turzyniecki wytknął Kościukowi małą skuteczność w pozyskiwaniu środków unijnych, co przekłada się na niski poziom wydatków inwestycyjnych. – Widać to w rankingach, jakie ostatnio przeglądałem. Np. ranking finansowy samorządu terytorialnego ogłaszany na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Nasze miasto znalazło się w nim na 185. miejscu na 236 miast powiatowych. Weźmy inny ranking, ranking „Gmina dobra do życia”. Na 2500 miejsc Krasnystaw zajął 1752. miejsce. Przypominam, że w latach 2007-2015 byliśmy w pierwszej dziesiątce w tych rankingach. Powinniśmy zastanowić się, co się stało – kontynuował Turzyniecki. Radny, przed laty sekretarz miasta Krasnystaw, zauważył też, że Krasnystaw z roku na rok się wyludnia. – To nie napawa optymizmem – mówił.

W odpowiedzi Robert Kościuk zasugerował, że dzisiejsza depopulacja Krasnegostawu to efekt zaniedbań przed lat, gdy burmistrzem był Andrzej Jakubiec.

– W innych miastach powstawały strefy aktywności gospodarczej, dbano o to, by pojawiały się miejsca pracy, a w Krasnymstawie tak nie robiono. Ponadto mamy trudne czasy, wychodzimy z pandemii, na Ukrainie trwa wojna – bronił się burmistrz. Kościuk zarzucił niektórym radnym, że jedyne co robią, to próbują deprecjonować jego pracę. – Jak kończyliście pracę w samorządzie budżet miasta wynosił 60 mln zł, dziś jest to 90 mln zł. Dlaczego o tym nie mówicie? – stwierdził.

Burmistrz zauważył, że to za jego kadencji doszło do remontów najważniejszych ulic w mieście, np. Granicznej i Tokarzewskiego. To za jego kadencji zakończono budowę kamienicy u zbiegu ulic Mostowej i Kościuszki. To on wymienia oświetlenie uliczne. – To wszystko nie spadło z nieba – komentował.

Radny Andrzej Jakubiec zauważył, że trwa debata nad raportem o stanie miasta w 2021 r., a nie raportem o stanie Krasnegostawu sprzed lat. – Pan czynnie uczestniczy w kierowaniu naszym miastem od sześciu lat – rozpoczął Jakubiec. Były burmistrz wytknął Kościukowi, że gdy ten przejął władzę w mieście, kazał pozdejmować z korytarza w urzędzie miasta dyplomy, jakie wisiały na ścianach, dyplomy za wysokie miejsce Krasnegostawu w ogólnopolskich rankingach. – Nie chciałem zabierać głosu, myślałem, że jakoś ta współpraca będzie się układała, ale muszę to powiedzieć. Niech pan odszuka swoją wyborczą ulotkę i zobaczy, co się panu udało przez te lata zrealizować.

Nic albo niewiele – mówił Jakubiec. Według byłego burmistrza, Krasnystaw pod kierownictwem Kościuka pozyskuje bardzo mało pieniędzy z zewnątrz, nie ma przygotowanych projektów inwestycyjnych, nie ma pomysłu na to, jak zatrzymać młodych ludzi w mieście. – Chwali się pan inwestycjami, z których większość nie realizowało samo miasto, ale przy współpracy z powiatem. Mówi pan o trudnych czasach, pandemii. W tym samym czasie powiat realizuje inwestycję za 12 mln zł w naszym szpitalu, czyli można – mówił Jakubiec. Według radnego porównywanie budżetów obecnego z tym sprzed lat nie ma sensu. – Pan ma w budżecie ok. 20 mln zł na program 500 plus. Przed laty tego nie było. Bez tego 500 plus budżety są bardzo zbliżone – tłumaczył.

Kościuk ponownie się bronił. – Mówi pan, że nic nie zrobiliśmy przez ostatnie 4 lata. Tymczasem zakończyliśmy np. budowę zakładu przetwarzania odpadów komunalnych, zmodernizowaliśmy ulice Szymonowicza, Jana Pawła II i Łukasiewicza. Tymczasem pan radny dostrzega tylko to, co złe – komentował. (kg)

3 KOMENTARZE

  1. Były pan burmistrz miał 20 lat na zdobywanie wiedzy, pozyskanie znajomości i układów w tym zakresie, natomiast nowy burmistrz pan Kościuk dopiero jest na początku drogi urzędniczej, jak będzie tyle lat co poprzedni to zrobimy porównanie.

    Mówiąc obiektywnie poprzedni burmistrz przez pierwsze 4 lata urzędowania niewiele zdziałał i jak sobie przypominam też był odpływ młodych ludzi, dopiero z czasem poznał układy i nabrał doświadczenia,….. zobaczymy porównamy ….za 17 lat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here