Burza po wpisie profesora UMCS

Dr hab. Mirosław Szumiło, profesor UMCS, pracownik Instytutu Badań Historycznych UMCS i ekspert w kierowanym przez Przemysława Czarnka Ministerstwie Edukacji i Nauki, wywołał prawdziwą burzę, po tym jak na jednym z portali społecznościowych zamieścił uznany przez wielu za rasistowski komentarz, dotyczący przegranej Anglików z Włochami w finale Euro 20220.


– Anglików zgubiła poprawność polityczna. Do serii rzutów karnych wystawili aż trzech czarnoskórych zawodników, z których żaden nie strzelił. Wiem, że FB zaraz uzna mnie za rasistę, ale tak to wyglądało – napisał na Facebooku Mirosław Szumiło, edytując po krótkim czasie wpis i dodając trzy zdania: „Trener miał do wyboru bardziej doświadczonych i lepszych piłkarzy. Dlaczego wybrał akurat tych trzech? Podejrzewam, że zadecydował o tym parytet rasowy.”

Po wpisie naukowca z UMCS, doradcy ministra Przemysława Czarnka w Internecie zawrzało. Mirosławowi Szumile wiele osób zarzuciło rasizm. Pod postem, który ostatecznie zniknął z sieci pojawiło się mnóstwo negatywnych komentarzy, w wielu przypadkach nie nadających się do przytoczenia.

Stanowisko w sprawie wpisu internetowego we wtorek rano opublikowały także władze UMCS, które w oświadczeniu przesłanym do mediów wyraziły zdecydowany sprzeciw wobec wszelkich przejawów nietolerancji, niechęci czy wrogości skierowanej przeciwko osobom innego pochodzenia narodowego, etnicznego czy rasowego.

„Wpis internetowy dr. hab. Mirosława Szumiły, prof. uczelni, uważamy za nieakceptowalny i wpływający negatywnie na wizerunek Uniwersytetu. Niekwestionowaną, tradycyjną wartość akademicką stanowi bowiem tolerancja i poszanowanie dla innych narodów i kultur. Wyrażamy to poprzez kierowanie oferty dydaktycznej oraz badawczej do zagranicznych studentów i naukowców, którzy stanowią w UMCS jedną z najliczniejszych społeczności w Polsce. Prywatne opinie jednego z ponad 2800 pracowników uczelni nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Uniwersytetu, są krzywdzące i niesprawiedliwe dla całej wspólnoty akademickiej

i przeczą wartościom przekazywanym pokoleniom studentów i doktorantów.” – czytamy w oświadczeniu.

Do burzy wywołanej w necie odniósł się wreszcie sam Szumiło. – Mój post piłkarski został jak widzę źle zrozumiany przez wielu. Chciałem tylko zwrócić uwagę na zjawisko poprawności politycznej obecne wszędzie, również w sporcie. Obawiam się bowiem, że nie zawsze liczą się względy merytoryczne (umiejętności), a Wielka Brytania jest sztandarowym przykładem dyktatury poprawnościowej, czyli rasizmu w drugą stronę. A to klękanie przed meczami to największy idiotyzm – napisał Szumiło, by po chwili dodać w kolejnym wpisie: „Włosi pokonali brytyjskie imperium kolonialne. Europa górą!”

Pod koniec ubiegłego tygodnia UMCS poinformował, że internetowymi wpisami profesora Szumiły zajmie się rzecznik dyscyplinarny uczelni. LK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here