By śmieci znów nie drożały

– Dokładnie segreguj śmieci! – apelują władze miasta Rejowiec Fabryczny do mieszkańców. W przeciwnym razie w przyszłym roku stawka opłaty śmieciowej znów może wzrosnąć, a już dziś jest ona prawie dwa razy wyższa niż w Chełmie!

Kilka tygodni temu pisaliśmy, że analiza gospodarki odpadami komunalnymi w mieście Rejowiec Fabryczny w 2021 r. nie przyniosła dobrych wieści dla mieszkańców. Okazało się bowiem, że magistrat musiał do interesu sporo dopłacić. Utrzymanie systemu kosztowało aż 735 tys. zł, tymczasem kwota, jaką miasto uzyskało z tzw. opłaty śmieciowej, to zaledwie 585 tys. zł. Różnicę, czyli ok. 150 tys. zł, Rejowiec Fabryczny musiał pokryć z własnego budżetu.

– Według ewidencji ludności miasto na koniec 2021 r. liczyło 4192 mieszkańców. Deklaracjami w sprawie opłat zostało objętych 3276 mieszkańców. Różnica pomiędzy liczbą osób zameldowanych, a łączną liczbą osób zdeklarowanych w systemie wynika z faktu, iż wiele osób jest zameldowanych, jednak ze względu na miejsce nauki, pracy, założenie własnej rodziny zamieszkuje poza terenem miasta – czytamy w raporcie. Średnia ilość odpadów wytwarzanych przez jednego mieszkańca Rejowca Fabrycznego wyniosła 377,8 kg. Oznacza to, że statystyczny mieszkaniec, ponoszący opłatę za odbiór odpadów, wytwarza miesięcznie 31,5 kg śmieci.

W 2021 r. stawki za odbiór odpadów w Rejowcu Fabrycznym wynosiły: 15 zł miesięcznie od jednego mieszkańca w przypadku segregowanych śmieci i 30 zł w przypadku, gdy nie są one segregowane. Pod koniec 2021 r. władze miasta miały już wiedzę, jak dużo do gospodarki odpadami muszą dołożyć, dlatego 29 listopada radni podjęli nową uchwałę w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawek tej opłaty na terenie miasta Rejowiec Fabryczny. W tym roku wynoszą już one odpowiednio 20 zł i 45 zł i wcale nie jest powiedziane, że to wystarczy, by miasto nie dopłacało do gospodarki odpadami w 2022 r. Dla porównania – w Chełmie stawka opłaty za śmieci segregowane wynosi dziś prawie dwa razy mniej, bo 10,90 zł.

By uniknąć kolejnych podwyżek w ubiegłym tygodniu władze Rejowca Fabrycznego zwróciły się do mieszkańców ze specjalnym apelem.

– Dokładnie segreguj odpady! Nie wrzucaj do zmieszanych butelek szklanych i plastikowych, pojemników po nabiale, folii i bioodpadów kuchennych – czytamy na stronie urzędu miasta.

Władze sugerują, by ci mieszkańcy, którzy mogą, znaleźli na swojej działce miejsce pod kompostowanie przynajmniej trawy i chwastów. – Jeśli nie masz gdzie kompostować, spróbuj chwasty, trawę i inne bioodpady przesuszyć zanim wrzucisz do worka. Pamiętaj, że zdrewniałe części krzewów i drzew to nie bioodpad – przypomina miasto. Kolejnym grzechem mieszkańców Rejowca Fabrycznego jest niezgniatanie plastikowych butelek.

– Nie transportujmy powietrza, to kosztuje! – podkreślają władze. Dotyczy to także pudełek i kartonów papierowych. Tych również mieszkańcy Rejowca Fabrycznego często nie zgniatają, przez co kontenery szybciej się zapełniają i trzeba je częściej opróżniać, a to rodzi kolejne koszty. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here