Być może stanieje woda

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Chełmie złoży do „Wód Polskich” wniosek o obniżenie taryf za zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków.

Metr sześcienny wody w Chełmie kosztuje 3,60 zł, a ścieków – 6,51 zł. W sumie 10,11 zł brutto. Te stawki, zatwierdzone w kwietniu 2018 r. przez Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, utrzymają się do 24 maja 2021 r.

Najpóźniej w połowie stycznia przyszłego roku Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Chełmie musi złożyć wniosek o ustalenie nowych taryf na kolejne trzy lata. Jak zapowiadał prezydent miasta, Jakub Banaszek, ceny wody i ścieków mają być obniżone. Żeby tak się stało, złożony przez spółkę wniosek o zatwierdzenie nowych, niższych stawek musi zostać odpowiednio uzasadniony.

– W ubiegłym roku spółka na tej działalności nie osiągnęła zysków, dlatego też gdybyśmy się opierali na tych wynikach, „Wody Polskie” mogłyby odrzucić nasz wniosek – tłumaczy Marcin Czarnecki. – Lepiej wygląda sytuacja w bieżącym roku, ale do złożenia wniosku o obniżenie taryf będziemy potrzebować kompletnych wyliczeń za cały 2020 r. Chodzi o to, by zaistniały faktyczne przesłanki co do zatwierdzenia niższych stawek. Wniosek o ustalenie nowych opłat spółka musi złożyć na 120 dni przed upływem końca obowiązującej obecnie taryfy.

Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, MPGK będzie chciało w pierwszym roku, czyli od 25 maja 2021 r. do 24 maja 2022 r., obniżyć taryfy za wodę i ścieki w sumie o około jedną złotówkę. W dwóch kolejnych latach jest planowany nieznaczny wzrost cen, ale ostateczna stawka i tak miałaby nie osiągnąć obowiązującej obecnie stawki.

Dla porównania cen mieszkańcy gminy Chełm płacą obecnie 2,32 zł za metr sześcienny wody i 4,40 zł za metr sześcienny ścieków, czyli w sumie 6,72 zł. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here