Był człowiekiem renesansu

22 stycznia na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie pożegnaliśmy śp. prof. dr. hab. Leszka Szewczyka, byłego prorektora do spraw nauki Akademii Medycznej w Lublinie, wieloletniego kierownika Kliniki Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej, kierownika Zakładu Psychologii Klinicznej Dzieci i Młodzieży Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i wykładowcę Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Profesor zmarł 18 stycznia, w wieku 80 lat.


Profesor Leszek Szewczyk ukończył Akademię Medyczną w Lublinie w 1964 r. W 1969 roku obronił dyplom mgr psychologii na Wydziale Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Tytuł profesora zwyczajnego uzyskał w 1991 roku. Profesor Leszek Szewczyk był specjalistą w zakresie pediatrii, psychologii klinicznej, endokrynologii i diabetologii oraz endokrynologii i diabetologii dziecięcej.

Był wieloletnim konsultantem wojewódzkim w dziedzinie pediatrii, przewodniczącym Komitetu Rozwoju Człowieka Polskiej Akademii Nauk oraz Komisji Endokrynologii i Diabetologii. Zmarły był autorem ponad czterystu publikacji i abstraktów z dziedziny pediatrii, endokrynologii, diabetologii dziecięcej, psychologii klinicznej dziecka oraz kilku zbiorków własnych wierszy. Wypromował 25 doktorów i ok. 200 magistrów z zakresu pediatrii, endokrynologii i diabetologii dziecięcej oraz psychologii klinicznej dzieci i młodzieży. Otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz wiele medali i wyróżnień. opr. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here