Były wójt nadużywał władzy?

Prokuratura Okręgowa w Zamościu i Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie sprawdzają, czy były wójt Izbicy Karol Jerzy Babiarz nie nadużywał władzy. Wójt miał m.in. przekazywać swojej córce drewno należące do gminy i wysyłać pracowników interwencyjnych do prac w domach swoich bliskich.

Jeszcze w kwietniu tego roku do Prokuratury Rejonowej w Zamościu trafiła notatka sporządzona przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.
– Dotyczyła ona rzekomych nieprawidłowości, do których miało dochodzić w gminie Izbica, gdy jej wójtem był Karol Babiarz – mówi Bartosz Wójcik, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Z zebranych przez policjantów danych wynikało, że były wójt mógł nadużywać władzy. Miał m.in. w sposób nieuzasadniony przyznawać niektórym osobom opał z gminy oraz odszkodowania za zniszczenia powodziowe. Śledczy sprawdzają też czy nie przekroczył uprawnień, budując ze środków gminnych kolektor sanitarny. Były wójt miał też tzw. pracowników interwencyjnych kierować do prac w domach członków swojej rodziny oraz przekazywać córce drewno pochodzące z drzew należących do gminy.
– Sprawdzamy też, czy pan Karol Babiarz nie złamał artykułu 504 kodeksu wyborczego. Mamy sygnały, że przed wyborami w 2014 r. wójt prowadził zbiórkę publiczną na cele swojej kampanii – informuje Wójcik. Wspomniany przez prokuratora art. 504 kodeksu wyborczego mówi, że „Kto w związku z wyborami organizuje zbiorki publiczne na cele kampanii wyborczej, podlega grzywnie od 1 000 do 100 000 złotych”.
Śledztwo prowadzone jest od 6 maja. Od czerwca kieruje nim Prokuratura Okręgowa w Zamościu, a prowadzi wydział do walki z korupcją KWP w Lublinie. Obecnie przesłuchiwani są świadkowie, a samo dochodzenie przedłużono do listopada. Co ważne, śledztwo jest toczone w sprawie, nikt nie usłyszał na razie żadnych zarzutów. (kg)

Art. 231 kodeksu karnego mówi, że w przypadku gdy funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3, a jeśli dodatkowo robi to w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10).