Cel: „odsamochodowić” Lublin

Śniadaniami dla rowerzystów i osobno dla podróżnych komunikacji miejskiej zainaugurowano 16 września tegoroczny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Lublinie. Jego organizatorami są Porozumienie Rowerowe i Towarzystwo dla Natury i Człowieka. ETZT potrwa do czwartku – i będzie to Dzień bez Samochodu.
Rozpoczął się w miniony piątek, już o godz. 7, na pustym po sezonie Moście Kultury (ul. Zamojska) bezpłatnym śniadaniem dla rowerzystów i konferencją prasową.
W tym samym czasie wydawano darmowe śniadania dla pasażerów komunikacji miejskiej na przystankach przy placu Wolności.
Hasło tegorocznej edycji ETZT to „Inteligentny transport. Silna gospodarka”
– Naszym celem jest promocja alternatywnych dla samochodu środków transportu w mieście: zwłaszcza komunikacji miejskiej i rowerów, także poruszania się pieszo. Zachęcamy mieszkańców Lublina do zmiany nawyków transportowych na bardziej przyjazne środowisku, choćby tylko przez ten tydzień. Później może uda się to utrwalić – wierzy Michał Wolny, jeden z organizatorów. Paweł Cal namawia do udziału w wydarzeniach całego tygodnia, który potrwa do czwartku, 22 września.
A wydarzeń będzie bez liku, nie tylko w Lublinie, ale również w Świdniku, który po raz kolejny przyłączył się do akcji. Szczegółowy program ETZT dostępny jest na stronie www.etzt.ekolublin.pl.
MAR