Celnicy obdarowali muzeum

Zatrzymane na granicy w Dorohusku medale i odznaczenia z czasów ZSRR oraz bagnet do karabinu z czasów II wojny światowej trafiły do Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie. Pokaźny zbiór, zamiast kolekcjonerów, będzie cieszył oko zwiedzających wystawę.

– Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie otrzymało od lubelskiej KAS niemiecki bagnet do karabinu Mauser z 1941 roku oraz 28 okolicznościowych medali i odznaczeń z czasów ZSRR. Wśród przekazanych medali są m.in.: „Medal za Bojowe Zasługi”, „Medal za Odwagę”, „Medal za Zwycięstwo nad Niemcami w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej 1941-1945”, „Medal za Zwycięstwo nad Japonią” czy „Order Matki Bohatera” – informuje Michał Deruś, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Pokaźny zbiór próbował przemycić przez granicę z Ukrainą obywatel Polski. Mężczyzna ukrył muzealia w torbie podróżnej i stawił się do odprawy na przejściu w Dorohusku. Celnicy prześwietlili jego bagaż i znaleźli wszystkie przedmioty. Jako że mężczyzna, mimo ciążącego na nim obowiązku, nie zgłosił ich przy kontroli – obiekty zostały zabezpieczone i skonfiskowane, a w sprawie wszczęte postępowanie.

– Zgodnie z oceną Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie obiekty – biorąc pod uwagę czas ich powstania i wartość artystyczną – nie posiadają cech zabytków. Mają natomiast wartość kolekcjonerską. Chęć pozyskania ich do swoich zbiorów zgłosiło do lubelskiej KAS Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie. W przekazaniu uczestniczyła dyrektor muzeum i funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej z Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej – dodaje Deruś. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here