Celnik aresztowany za korupcję

Bartłomiej K., który za sowite łapówki przekazywał informacje o miejscach i godzinach patroli oraz handlował zarekwirowanymi na granicy „lewymi” fajkami, najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie. Skorumpowany celnik z Dorohuska łącznie za kratami może posiedzieć nawet 10 lat. Jako dowód w sprawie policjanci zabezpieczyli auto mężczyzny – warte ok. 100 tys. zł sportowe audi.

To była duża i dobrze zorganizowana akcja lubelskich służb. Kilka dni przed świętami, w poniedziałek (19 grudnia), funkcjonariusze z Wydziału do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie (wspierani przez lubelskich kryminalnych i policjantów z wydziału dw. z cyberprzestępczością KWP oraz funkcjonariuszy z lubelskiego inspektoratu wewnętrznego Krajowej Administracji Skarbowej) weszli w tym samym czasie do 11 miejsc. Przeszukali stanowisko pracy 42-latka, jego mieszkanie i garaże. Bartłomiej K., zatrudniony w Dorohusku celnik, został zatrzymany i wyprowadzony w kajdankach. Jako dowód w sprawie o korupcję policjanci zabezpieczyli m.in. warte ok. 100 tys. zł Audi A7 celnika.
– Sprawa dotyczy niedopełnienia obowiązku oraz przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej – poinformował podkom. Andrzej Fijołek z KWP w Lublinie.
Śledztwo nadzoruje chełmski ośrodek Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Sprawa ma charakter rozwojowy. Pracujący nad nią lubelscy policjanci zatrzymali też 53-letnią Dorotę N. Jak wynika z ustaleń śledczych, kobieta przejmowała zabezpieczone przez K. na granicy nielegalne papierosy, które powinny trafić do depozytu izby celnej. „Lewy” towar 53-latka sprzedawała na lokalnych targowiskach. Ponadto w toku śledztwa ustalono, że skorumpowany celnik miał też przekazywać przemytnikom informacje dotyczące grafików służb.
Zatrzymana kobieta odpowie m.in. za handel papierosami bez akcyzy. Usłyszała zarzuty i została zwolniona. Prokuratura zastosowała wobec niej poręczenie majątkowe i zakaz opuszczania kraju. 42-letni celnik trafił na 3 miesiące do aresztu. Grozi mu nawet do 10 lat pozbawienia wolności. (pc)