CEMEX Polska z nominacją do Zielonego Oskara

Cementownia Chełm, należąca do CEMEX Polska, została nominowana do Europejskich Nagród EMAS* 2017. Tym samym znalazła się w prestiżowym gronie 20 firm i instytucji, docenionych przez Komisję Europejską w obszarze zarządzania ochroną środowiska. Nagrody w konkursie rozdano podczas konferencji na Malcie.

Tematem tegorocznej edycji konkursu było „Wspieranie przejścia na model gospodarki o obiegu zamkniętym”. Nominacje i nagrody stanowiły wyraz uznania dla osiągnięć organizacji, których działania pozwalają na powtórne wykorzystanie produktów, a tym samym – oszczędzanie zasobów. Zgłoszenia konkursowe przyjmowane były w trzech kategoriach: mikro, małe i średnie organizacje sektora prywatnego, duże organizacje sektora prywatnego oraz organizacje reprezentujące sektor publiczny.

Spośród 4000 zarejestrowanych w EMAS firm i instytucji, etap ogólnoeuropejski osiągnęło jedynie 20. Cementownia Chełm była jedną z dwóch organizacji z Polski, która awansowała do europejskiego finału, w tym jedyną w kategorii „Duże organizacje sektora prywatnego”. Wcześniej chełmska cementownia zdobyła pierwsze miejsce w swojej kategorii na szczeblu krajowym.

Cementownia Chełm, należąca do CEMEX Polska, jest od wielu lat branżowym liderem w obszarze działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Na uwagę zasługuje zwłaszcza wykorzystanie paliw alternatywnych (głównie odpadów komunalnych) w codziennej pracy zakładu. To z nich pochodzi ok. 84% ciepła potrzebnego do uzyskania klinkieru, głównego składnika w produkcji cementu.

O Europejskich Nagrodach EMAS

Europejskie Nagrody EMAS to prestiżowe wyróżnienia, zwane Zielonymi Oskarami. Po raz pierwszy zostały przyznane w 2005 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Są nimi nagradzane firmy i podmioty publiczne, które mogą się pochwalić znaczącymi osiągnięciami w zakresie zarządzania ochroną środowiska.

System ekozarządzania i audytu (EMAS) to narzędzie, które pozwala tworzyć w organizacjach kulturę zrównoważonego rozwoju oraz efektywnego zarządzania dostępnymi zasobami i energią. Rejestracja w systemie EMAS* oznacza spełnienie przez organizację najbardziej zaawansowanych wymagań ochrony środowiska.

*EMAS – System Ekozarządzania i audytu (Eco-Management and Audit Scheme)