Centrum na miarę XXI w.

Uroczystość podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego w powstającym w SCK przy ul. Chodźki

14 maja 2019 roku na placu budowy Stomatologicznego Centrum Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przy ulicy Chodźki odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Rozpoczęta przed rokiem inwestycja ma być gotowa w kwietniu 2020 roku i kosztować 52 mln zł.


Stomatologiczne Centrum Kliniczne w całości przeniesie się na ulicę Chodźki. W planach jest rozszerzenie dotychczasowej działalności o poradnictwo stomatologiczne dla dzieci i dorosłych, wczesną diagnostykę raka jamy ustnej, leczenie onkologiczne czy przygotowanie opieki stomatologicznej dla pacjentów zakwalifikowanych do przeszczepu komórek macierzystych.

Zaprojektowany z rozmachem gmach o kubaturze 35 tys. metrów sześciennych i powierzchni ponad 8 tysięcy metrów kwadratowych pomieści parking podziemny, sale wykładowe, sale dydaktyczne, a przede wszystkim gabinety stomatologiczne wraz z salą do znieczuleń ogólnych.

– Naszą misją jest w dalszym ciągu leczenie społeczne, dlatego znajdzie się tu 136 foteli dentystycznych z nowoczesnym oprzyrządowaniem. Wśród wyposażenia będzie np. tomograf stożkowy, bardziej nowoczesny niż tomografy komputerowe – podkreśla prof. dr hab. Andrzej Drop, rektor Uniwersytetu Medycznego.

– Jesteśmy jedynym publicznym zakładem opieki zdrowotnej, który leczy wszystkich pacjentów na poziomie klinicznym. Rocznie przyjmujemy ponad 80 tysięcy pacjentów – mówi Ryszard Śmiech, dyrektor Stomatologicznego Centrum Medycznego w Lublinie. Do czasu oddania do użytku nowej siedziby Stomatologiczne Centrum Kliniczne w dalszym ciągu będzie prowadziło swoją działalność w gmachu przy ulicy Karmelickiej, który później zostanie sprzedany.

– Logistyka przeniesienia się do nowej siedziby jest szczegółowo zaplanowana. Przyjęcia pacjentów będą stopniowo przesuwane na ulicę Lubartowską, której jednostki jako ostatnie przeniosą się na ulicę Chodźki. Nie przewidujemy tu zakłóceń – zapowiada dr hab. Barbara Tymczyna-Borowicz, prodziekan I Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologicznym.

– W dalszym ciągu stan uzębienia mieszkańców naszego województwa jest niezadowalający. Mamy dużą grupę pacjentów 60-letnich bez własnych zębów, co nie powinno mieć miejsca. Wciąż mamy do wykonania wiele pracy profilaktycznej – namawiamy, by do gabinetów przyprowadzać już bardzo małe dzieci, które jeszcze nie wymagają leczenia, tak by pierwsza wizyta nie kojarzyła im się z bólem – dodaje pani dziekan.

Powstający budynek stomatologii sąsiaduje z oddanym do użytku rok temu Centrum Symulacji Medycznej. W związku z jego budową i planowanym przed nim parkingiem uczelnia stara się w ratuszu o poszerzenie ulicy Witolda Chodźki. Sama budowa SCK wraz z wyposażeniem będzie kosztować niemal 52 mln zł, z czego 30 mln zł pochodzi z dotacji celowej Ministerstwa Zdrowia. Budynek od maja zeszłego roku buduje firma Strabag S.A. – obecnie stoi już jego żelbetowa konstrukcja ze ścianami nośnymi i stropami. Emilia Kalwińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here