Cenzura w powiecie

Od czasu, gdy radni powiatowi zaczęli baczniej przyglądać się działaniom starosty, mają utrudniony wgląd do dokumentów. Doszło do tego, że każe im się występować o nie w trybie dostępu do informacji publicznej – jak zwykłym interesantom. Czyja to decyzja? – dopytuje Agnieszka Dąbrowska. A radny Jarosław Wójcicki śmieje się z cenzury na zdjęcia opozycji.

Radny jako przedstawiciel mieszkańców wybrany w bezpośrednich wyborach ma swoje obowiązki i uprawnienia. Te dotyczące radnego powiatowego reguluje wyraźnie ustawa o samorządzie powiatowym. Można w niej przeczytać, że „W wykonywaniu mandatu radnego radny ma prawo, jeżeli nie narusza to dóbr osobistych innych osób, do uzyskiwania informacji i materiałów, wstępu do pomieszczeń, w których znajdują się te informacje i materiały, oraz wglądu w działalność starostwa powiatowego, a także spółek z udziałem powiatu, spółek handlowych z udziałem powiatowych osób prawnych, powiatowych osób prawnych, powiatowej jednostki organizacyjnej oraz zakładów i przedsiębiorstw samorządowych, z zachowaniem przepisów o tajemnicy prawnie chronionej”…

Ciąg dalszy artykułu jest dostępny w wydaniu papierowym i w wydaniu PDF z 06.06.2022 r.

Doskonale rozumiemy, że sprzeczne informacje, fake newsy i plotki mogą wywoływać obawy. Cenimy Twój spokój, dlatego u nas dostaniesz tylko sprawdzone wiadomości i rzetelnie przygotowane materiały.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here