Ceramiczna w opłakanym stanie

Drugiej tak dziurawej drogi nie ma chyba w całym Chełmie. Ulica Ceramiczna, nieopodal kąpieliska Glinianki i skrzyżowania z ul. Poleską, nadaje się tylko do kapitalnego remontu. Wyrwy na drodze są tak duże, że kierowcy zaczęli jeździć po ścieżce rowerowej…

Na ścieżce rowerowej widać ślady samochodowych opon…

– Żadne bieżące remonty tu nie pomogą – uważają mieszkańcy ul. Ceramicznej. – Co z tego, że droga była jakiś czas temu łatana, skoro popadał deszcz, zebrały się kałuże i znów powstały dziury. Jeszcze większe niż były.
Remont ul. Ceramicznej miał miejsce w 2010 roku. Miasto na ten cel dostało dofinansowanie z Narodowego Programu Budowy Dróg Lokalnych. Pieniędzy nie wystarczyło jednak na całą ulicę. Remont zakończył się tuż za ostatnim wjazdem do bloków komunalnych. Mieszkańcy mieli nadzieję, że w kolejnych latach miasto wyremontuje pozostały odcinek, aż do granicy z gminą Chełm w Horodyszczu. Samorząd ubiegał się nawet o kolejne dofinansowanie, ale funduszy nie dostał. Z każdym rokiem natomiast na Ceramicznej zaczęło przybywać dziur. Tym bardziej, że przy skrzyżowaniu z ul. Poleską, po budowie ścieżki rowerowej, po każdym deszczu tworzyły się olbrzymie kałuże, przez co proces niszczenia drogi postępował w dość szybkim tempie.
– Bez kapitalnego remontu się nie obędzie – mówi jedna z mieszkanek. – Łatanie dziur nic nie da, bo po kilku tygodniach znów się one pojawią. Kierowcy zaczęli jeździć po ścieżce rowerowej. Tylko patrzeć, jak i ona ulegnie zniszczeniu.
O problemie kilka razy na sesji rady miasta mówił Dariusz Grabczuk. – Nie znam w Chełmie drugiej ulicy, znajdującej się w tak fatalnym stanie, jak Ceramiczna. Tu aż prosi się o przebudowę – mówi radny Grabczuk.
Krzysztof Tomasik, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Chełmie, zapewnia, że drogowcy niebawem wrócą na Ceramiczną i po raz kolejny załatają dziury. – Na tej ulicy prawdziwy problem to brak odwodnienia – mówi Tomasik. – Tę inwestycję zaplanowaliśmy na ten rok. Zdajemy sobie sprawę ze stanu technicznego Ceramicznej. Potrzeb inwestycyjnych jest bardzo dużo. Staramy się je realizować w miarę możliwości finansowych miasta. (ptr)