Cersanit się rozwija

Ponad 11 mln zł wydał w tym roku na rozwój firmy krasnostawski odział Cersanitu. – Wraz z ulepszeniem parku maszynowego zwiększamy zatrudnienie. Obecnie w Krasnymstawie pracuje już prawie 1100 osób, a dalszą rekrutację planujemy w tym miesiącu – zapowiada Krzysztof Siarkiewicz, prezes zarządu spółki Cersanit IV.

 

Cersanit IV to największy lokalny pracodawca, zatrudniający ponad 1000 pracowników w swoim zakładzie w Krasnymstawie. Spółka należy do grupy kapitałowej Rovese – jednej z wiodących firm produkcyjnych na rynku europejskim z polskim kapitałem. Przedmiotem podstawowej działalności Cersanitu jest produkcja i dystrybucja wyrobów wykorzystywanych do wykańczania i wyposażenia łazienek (m.in. ceramiki sanitarnej, płytek ceramicznych, kabin prysznicowych, wanien i brodzików akrylowych, mebli łazienkowych). W 2016 r. w krasnostawskim Cersanicie przeprowadzono kilka inwestycji, dzięki którym zwiększy się ilość i efektywność produkcji. W lutym np. zostały uruchomione cztery ławy odlewnicze trzeciego etapu misek klejonych. – Są to ławy produkujące skomplikowane miski sedesowe, zbudowane z dwóch połączonych odlewów. Ich wydajność to 120 sztuk dziennie – informuje Krzysztof Siarkiewicz, prezes zarządu spółki Cersanit IV. Równolegle z uruchomieniem trzeciego etapu misek klejonych konieczna była rozbudowa systemu transportu i podsuszania misek po odlaniu. W miejscu dotychczasowych przenośników został zainstalowany nowoczesny system transporterów piętrowych, wyposażony w automatyczne windy. System ten w ramach dotychczas zajmowanej przestrzeni obsługuje dwa etapy misek klejonych i pozwala na przetransportowanie, zbuforowanie i podsuszenie 240 sztuk dziennie.

W lipcu Cersanit uruchomił kolejną maszynę produkcyjną. – Tym razem jest to na wskroś nowoczesna maszyna wysokociśnieniowa AVI, obsługiwana przez japoński robot firmy Fanuc. Praca na niej jest w pełni zautomatyzowana: robot odbiera z form obie części produktu, klei je ze sobą, ustawia w podsuszarce i ostatecznie odkłada na transporter wyjściowy. Wydajność tej maszyny to 108 sztuk dziennie – mówi Siarkiewicz. Kolejną nowością będzie maszyna do odlewania misek Unimak. Zostanie ona dostarczona do Cersanitu IV w październiku. Będzie przystosowana do produkcji klasycznych misek sedesowych (zawieszanych i kompaktowych) z docelową wydajnością 430 sztuk dziennie. Dodatkowo w trosce o środowisko firma zainwestowała w zakup nowoczesnego systemu filtracji kotłów przemysłowych, co skutkuje obniżeniem emisji pyłów do środowiska. Inwestycje te mają na celu przygotować zakład do zwiększenia mocy produkcyjnych w oparciu o bardziej nowoczesne i dbające o środowisko maszyny. – Wraz z rozwojem parku maszynowego zwiększamy zatrudnienie. Obecnie w Krasnymstawie pracuje już prawie 1100 osób. Dalsze rekrutacje odbędą się w październiku, a kolejne inwestycje zaplanowaliśmy na 2017 r. – podsumowuje prezes Cersanitu IV. (kg)