Chcą do WOT

Od wybuchu wojny na Ukrainie wielka liczba osób chce wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Gdy wybuchła wojna na Ukrainie terytorialsi z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w której służą także chełmianie, byli wzywani do natychmiastowego stawiennictwa w jednostkach wojskowych. Zmiana statusu do stawiennictwa w czasie krótszym niż 6 godzin dotyczy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej brygad z województw: podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego. W ubiegłym tygodniu por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej informowała o działaniach tzw. Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców przy 2 LBOT.

Na wniosek wojewody terytorialsi zostali skierowani do 7 punktów recepcyjnych w województwie lubelskim, w tym tego działającego w Chełmie na hali MOSiR. Ich zadania polegają m.in. na rejestracji uchodźców, wypełnianiu dokumentacji, kierowaniu ruchem, wydawaniu uchodźcom ciepłych posiłków oraz rozładunku transportów z żywnością i darami. Lubelska brygada udostępnia również autokary wojskowe, którymi uchodźcy transportowani są z punktów recepcyjnych do miejsc przebywania w RP.

– W skład grup wchodzą żołnierze WOT ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego, z kwalifikacjami pierwszej pomocy, psychologowie oraz osoby cechujące się tzw. miękkimi kompetencjami społecznymi – informuje por. M. Gaborek. – Zapewnienie bezpieczeństwa uchodźcom – rodzinom i bliskim walczących żołnierzy jest jednym z elementów umacniania motywacji do walki żołnierzy ukraińskich.

Terytorialsi będą wspierać wojewodów i samorządy w organizacji i pracy całego systemu przyjęcia uchodźców i w zapewnieniu bezpieczeństwa tysiącom matek z dziećmi oraz seniorom ogarniętej wojną Ukrainy. Zadania w ramach Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców realizują również psychologowie 2 LBOT, którzy we współpracy z Kuratorium Oświaty w Lublinie zrealizowali szkolenie dla nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych w zakresie prowadzenia rozmów z nieletnimi na temat aktualnej sytuacji na Ukrainie.

W 2 LBOT służy obecnie blisko 3500 żołnierzy i wciąż trwa nabór nowych kandydatów. Wojska Obrony Terytorialnej odnotowują olbrzymie zainteresowanie służbą wojskową. W komunikatach WOT czytamy, że w stosunku do czasu sprzed inwazji Rosji na Ukrainę WOT odnotowuje siedmiokrotnie większe zainteresowanie ze strony ochotników. Mieszkańcy Lubelszczyzny zachęcani są do bezpośredniego kontaktu z rekruterami poprzez stronę: www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl. (opr. mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here