Chcą ocalić ostatni zielony skwer

O „rozważenie możliwości darowizny lub zamiany skweru przy ulicy Spadochroniarzy na nieruchomość będącą w zasobie gminy Lublin” po raz kolejny apelują do Agencji Mienia Wojskowego miejscy urzędnicy. AMW, wbrew protestom okolicznych mieszkańców, obawiających się zabudowy, chce sprzedać zielony teren, ale przetarg w tej sprawie został unieważniony. Agencja może jednak ogłosić kolejny.


– Wydział Gospodarowania Mieniem UM Lublin zwrócił się do Agencji Mienia Wojskowego z ponowną prośbą o rozważanie możliwości darowizny lub zamiany skweru (przy ulicy Spadochroniarzy – aut.) na nieruchomość będącą w zasobie gminy Lublin – poinformował Artur Szymczyk, zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju, odpowiadając na interpelację Marcina Nowaka z klubu radnych Krzysztofa Żuka.

Radny prosił w niej o „niezwłoczne skierowanie do AMW propozycji zamiany gruntu na jedną z kilku alternatywnych lokalizacji przedstawionych przez Urząd Miasta”. – W związku z nierozstrzygniętym przetargiem na sprzedaż skweru przy ulicy Spadochroniarzy zwracam się z prośbą o podjęcie kolejnej próby przejęcia terenu na rzecz gminy Lublin – napisał w swojej interpelacji.

– Naszą powinnością jest konsekwentna realizacja kierunku przyjętego uchwałą Rady Miasta Lublin o zachowaniu skweru jako zielonego. Proszę o niezwłoczne skierowanie do AMW propozycji zamiany gruntu na jedną z kilku alternatywnych lokalizacji przedstawionych przez Urząd Miasta – dodał Nowak, zapewniając, że „docenia dotychczasowe starania ratusza na tym polu”.

Przypomnijmy, że AMW chce sprzedać działkę nr 3/56 o powierzchni ponad 18 arów przy ul. Spadochroniarzy. Znajduje się na niej zielony skwer. Po sąsiedzku mieści się działka nr 3/50, na której stoi pomnik ku czci absolwentów 2. Oficerskiej Szkoły Piechoty, którzy zginęli w latach 1944-1945. Nie należy ona jednak do AMW, lecz do miasta, dlatego pomnik zostanie w tym samym miejscu.

Okoliczni mieszkańcy boją się jednak, że w niedalekiej przyszłości działka 3/56 zostanie zabudowana. Pod koniec września ogłoszony przez AMW przetarg został unieważniony, ponieważ nikt nie wpłacił wynoszącego 200 tysięcy złotych wadium. Cena wywoławcza za wspomnianą działkę wynosiła 2 miliony złotych. Los terenu nie jest jednak przesądzony, gdyż AMW może ogłosić kolejny przetarg.

Zgodnie z uzyskanymi warunkami zabudowy przyszły właściciel będzie mógł przeznaczyć teren na działalność usługowo-handlową. – Na działce może powstać budynek, w którym będą mogły znaleźć się np.: biura, punkty obsługi biznesowej, gabinety lekarskie, banki, restauracje, butiki oraz sklepy o powierzchni sprzedaży do 2000 m kwadratowych, służące mieszkańcom – wyjaśnia Małgorzata Weber, rzecznik prasowy AMW.

Ratusz proponował już AMW zamianę działek, ale oferta została odrzucona. W kwietniu ubiegłego roku AMW otrzymała pismo z „prośbą o przekazanie nieruchomości przy ul. Spadochroniarzy 2b w drodze darowizny na rzecz gminy Lublin”. – W odpowiedzi Agencja zaproponowała zamianę na inną działkę z zasobu gminy o zbliżonej wartości.

Następnie Gmina Lublin wskazała grunty, które mogłyby być przedmiotem transakcji. Po dokonaniu wizji lokalnych na zaproponowanych przez gminę nieruchomościach Agencja nie zdecydowała się na zamianę, ponieważ nie spełniały one wymaganych kryteriów – wyjaśnia M. Weber.

Grzegorz Rekiel