Chcą śmietnika

Mieszkańcy kamienic przy Lwowskiej 13 w Chełmie nie mają gdzie wyrzucać śmieci. Zostawiają je w workach przed wejściem do mieszkań lub po prostu na ulicy. Jak tłumaczą, w pobliżu ich budynku brakuje miejsca na kontener. O pomoc proszą urzędników.
– Od jakiegoś czasu nie mamy gdzie wyrzucać śmieci. Do niedawna korzystaliśmy ze śmietnika ustawionego za „Chrobrym”. To było dla nas wygodne, ale właściciel wypowiedział nam umowę – mówi pani Maria, jedna z mieszkanek.
Z powodu braku kontenera mieszkańcy kamienicy worki ze śmieciami zostawiają przed wejściem do mieszkań lub na chodniku. Jak mówią, problem rozwiązałby się, gdyby miasto postawiło im kontener. – Może dałoby się go ustawić kosztem jednego miejsca parkingowego. Jesteśmy gotowi płacić parę groszy więcej, byle urzędnicy rozwiązali nasz problem. To wstyd, aby w centrum na chodnikach stały ustawione worki ze śmieciami – mówią.
Mieszkańcy twierdzą, że o swoim problemie informowali już urzędników, ale ich prośby przeszły bez echa.
Ryszard Poniatowski, dyrektor Wydziału Geodezji, Kartografii i Mienia Komunalnego Urzędu Miasta Chełm, wyjaśnia, że prośba mieszkańców jest do spełnienia. Miasto może wydzierżawić im teren pod kontener na śmieci, ale oni też muszą wykazać się inicjatywą.
– Jakiś czas temu rozmawiałem z mieszkańcami kamienic o tej sprawie. Wspólnie szukaliśmy miejsca, w którym można ustawić kontener. Jak wiadomo, nie może być to przypadkowa działka, ale taka z której samochód MPGK będzie mógł swobodnie odebrać śmieci. Ustaliliśmy, że mógłby być to skrawek terenu przy parkingu, który znajduje się od południowej strony kamienic, tuż obok sklepu „Stokrotka” – tłumaczy R. Poniatowski.
Urzędnicy zaznaczają jednak, że aby w wyznaczonym miejscu mógł stanąć śmietnik, teren powinien zostać wybrukowany. A tym zająć muszą się już sami mieszkańcy. (kw)