Nie chcą stacji paliw

Najpierw sanepid, a teraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała pozytywną opinię dla budowy stacji paliw przy ulicy Willowej w Lublinie w pobliżu osiedla domów jednorodzinnych i Ogrodu Botanicznego. Przeciwni są mieszkańcy Sławina, którzy mają nadzieję, że ich obawy podzieli ratusz i nie da zgody na inwestycję. 

Przypomnijmy. Inwestor, firma Delta-K, planuje postawienie stacji benzynowej na działce przy Lidlu, nieopodal Ogrodu Botanicznego UMCS i zabudowy jednorodzinnej przy ul. Sławinkowskiej. Działka, na której ma stanąć stacja, nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Nim w sprawie wypowie się ratusz, swoje opinie muszą wyrazić Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Sanepid pozytywną opinię wydał już w ubiegłym roku. RDOŚ miał uwagi co do generowania hałasu i stopnia zanieczyszczania powietrza, stąd wystąpił do inwestora o dodatkowe materiały. Delta-K dokumentację uzupełniła i niedawno RDOŚ zaopiniował ją na korzyść inwestora. – Uzgodnienie jest pozytywne – potwierdza Paweł Duklewski, rzecznik prasowy RDOŚ. Ale z jednym zastrzeżeniem. – Po uruchomieniu stacji będzie niezbędne przeprowadzenie analizy poziomu hałasu dla zweryfikowania stanu faktycznego z danymi z dokumentów. To dodatkowy wymóg – dodaje rzecznik RDOŚ.

Przeciwni inwestycji są mieszkający po sąsiedzku ludzie i rada dzielnicy Sławin. – Obawy mieszkańców dotyczą nie tylko hałasu, ale również zanieczyszczenia powietrza i zwiększenia natężenia ruchu pojazdów, co negatywnie wpłynie i na mieszkańców i na pobliski Ogród Botaniczny. W sumie do urzędu wpłynęło 28 uwag w tej sprawie – mówi Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego ratusza. Przeciwko budowie stacji paliw w tym miejscu jest również rada dzielnicy Sławin. – Taka inwestycja mogłaby powstać, ale np. na terenach przy ulicy Poligonowej, położonych dalej od zabudowy mieszkaniowej i ogrodu – komentuje Jadwiga Mach, przewodnicząca rady dzielnicy Sławin. – Uważamy, że raport przedstawiony przez Delta-K zdecydowanie zaniża liczbę samochodów, która będzie tankować na tej stacji.
Decyzję w sprawie stacji ratusz ma wydać po 9 lutego.