Chcą znów mieć swój dom

Krystyna i Janusz Kras z Raciborowic-Kolonii dwa tygodnie temu w wyniku pożaru stracili dorobek całego życia. Marzą o tym, aby znów mieszkać „u siebie” i potrzebują naszej pomocy.

O tragedii rodziny z Raciborowic-Kolonii pisaliśmy w ubiegłym wydaniu „Nowego Tygodnia”. 30 stycznia dom państwa Krasów doszczętnie spłonął. Sześcioosobowa rodzina – małżeństwo Krystyna i Janusz, ich dwie córki oraz niepełnosprawni mama i brat pana Janusza – zostali bez dachu nad głową. Zatrzymali się u rodziny. Ale to rozwiązanie tylko „na chwilę”. Za jakiś czas przeniosą się do mieszkania w budynku po dawnej szkole w Teresinie, który zaproponowała gmina.
– Myślę, że spokojnie się tam w szóstkę pomieszczą – mówi Henryk Maruszewski, wójt gminy Białopole. – Mieszkanie ma 75 mkw., trzy pokoje, łazienkę i centralne ogrzewanie. Zanim się wprowadzą, zamierzamy je jeszcze odmalować. W pomoc dla pogorzelców zaangażowali się także przedsiębiorcy z terenu naszej gminy. Pan Krzysztof Zarek, właściciel firmy „Cekuz”, zobowiązał się, że uruchomi ogrzewanie, a pan Grzegorz Pachciński, właściciel firmy „Sigma” zadeklarował, że przekaże farby potrzebne do pomalowania ścian.

Gmina wypłaciła pogorzelcom zasiłek i przy pomocy Banku Spółdzielczego w Białopolu uruchomiła specjalny numer konta, na który można wpłacać pieniądze dla nich. Do ubiegłego piątku (10.02) wpłynęło na nie około 3 tys. zł. W pomoc pogorzelcom włączył się również proboszcz parafii w Buśnie, ks. Andrzej Łuszcz, który chce przekazać na ich rzecz tacę zebraną podczas ubiegłej niedzieli.
Z dramatu, jaki przeżyli Krasowie, niełatwo się otrząsnąć. Małżeństwo jeszcze nie wie, czy odbuduje zniszczony dom, czy zechce kupić inną nieruchomość. Jak mówią, wszystko będzie zależeć od pieniędzy.
– Jeszcze nie wiemy, jakimi środkami będziemy dysponować. Na odbudowę domu trzeba byłoby przynajmniej 250 tys. zł. To olbrzymia kwota. Wciąż czekamy też na decyzję ubezpieczyciela. Nie wiemy, w jaki sposób zostanie to potraktowane. Bardzo byśmy chcieli też podziękować wszystkim ludziom za okazane pomoc, wsparcie i każdą złotówkę wpłaconą na nasze konto. Dziękujemy gminie, panu sołtysowi Andrzejowi Kukla, naszym strażakom i panu Michałowi Makolągwie – mówi Krystyna Kras.
O pomoc dla Państwa Krasów apelujemy też do Czytelników „Nowego Tygodnia”, którzy wielokrotnie już udowadniali, że nie są obojętni na los potrzebujących. Wpłaty można dokonywać na nr konta bankowego: BS Białopole: 21 8202 0006 0000 0146 3000 0010 z dopiskiem „Pomoc dla Pogorzelców”. (kw)