Chełm z jednym wiceprezydentem

Jakub Banaszek, prezydent miasta, rozwiał wszelkie wątpliwości. Miasto będzie miało tylko jednego wiceprezydenta. Wynika to z zarządzenia włodarza Chełma, wydanego z końcem minionego roku. Funkcję tę Banaszek powierzył Dorocie Cieślik, która przez blisko dwa lata była drugą wiceprezydent.

Prezydent Jakub Banaszek, gdy zaczynał kadencję, na stanowiska wiceprezydentów powołał Artura Juszczaka i Andrzeja Kosińca. Po 5 miesiącach pracy pierwszy z nich stracił stanowisko, a nowym zastępcą została Agnieszka Kruk. W sierpniu 2019 r. z urzędem pożegnał się też Kosiniec. Dwa miesiące później na jego miejsce Banaszek powołał Daniela Domoradzkiego, który wiceprezydenturą cieszył się przez nieco ponad trzy miesiące.

Został odwołany oficjalnie ze względu na stan zdrowia, a nieoficjalnie po aferze na studniówce w Zespole Szkół Energetycznych i Transportowych, gdzie z uczniami miał pić alkohol.

W połowie lutego 2020 r. funkcję drugiego zastępcy prezydenta objęła Dorota Cieślik, wcześniej szefowa Departamentu Oświaty. Jesienią tego samego roku z urzędu odeszła Agnieszka Kruk, a fotel pierwszego wiceprezydenta przypadł byłemu wiceministrowi zdrowia, Januszowi Cieszyńskiemu. W chełmskim magistracie urzędował do pierwszych dni czerwca 2021 r., kiedy to wrócił do rządu, obejmując fotel ministra cyfryzacji.

Od tamtej pory Jakub Banaszek pracuje wyłącznie z wiceprezydent Dorotą Cieślik. Włodarz Chełma zapowiedział, że nie będzie szukał nowego zastępcy, choć nieoficjalnie mówiło się, że powołanie kolejnego pierwszego wiceprezydenta jest tylko kwestią czasu.

W ostatnich dniach starego roku Jakub Banaszek w tej kwestii rozwiał wszelkie wątpliwości. Nowym zarządzeniem, które weszło w życie z 1 stycznia br., ustalił w urzędzie tylko jedno stanowisko zastępcy prezydenta miasta. Została nim oczywiście Dorota Cieślik. Według nowego regulaminu organizacyjnego, wiceprezydent sprawuje bezpośrednio nadzór na Departamentem Oświaty, Departamentem Promocji, Kultury i Sportu, Departamentem Spraw Obywatelskich, Departamentem Obsługi Mieszkańców, Urzędem Stanu Cywilnego i Biurem Informatyki. Z kolei Gabinet Prezydenta, Departament Komunalny, Departament Architektury, Geodezji i Inwestycji, Straż Miejska, Biuro Kontroli, Zespół Radców Prawnych, Miejski Rzecznik Konsumentów, Audytor Wewnętrzny i pełnomocnicy pozostają w nadzorze prezydenta Banaszka. (ps)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here