Chełmianie kochają podróże

„Wieczór Turecki” był jubileuszowym, osiemdziesiątym, spotkaniem Chełmskiego Klubu Podróżników. Do dawnego Imperium Osmańskiego liczną publiczność przeniosła miłośniczka Turcji, Juliana Kasjan.

Wszystko zaczęło się w listopadzie 2011 roku. Pierwszym gościem był Ryszard Majewski – dziennikarz Radia Lublin, który opowiadał o swoich reporterskich podróżach do Kenii, Afganistanu i Iranu. Od tamtego czasu chełmianie wirtualnie zwiedzili prawie 70 państw na wszystkich kontynentach. Kilka razy tematem spotkania był najpiękniejszy kraj na Ziemi, czyli Polska.

Uczestnicy odbyli także „podróż” do dawnego Chełma. Imprezy odbywały się m.in. w Galerii Atelier, Gospodzie Sto Pociech, Decaffencji, Lwowie i Chełmskiej Bibliotece Publicznej. Relacje podróżników były ilustrowane pokazami zdjęć i filmików, a także degustacjami potraw, konkursami, koncertami i pokazami tańców.

– Gośćmi naszych spotkań są w zdecydowanej większości „podróżnicy-amatorzy”, czyli osoby które chcą podzielić się swoimi wrażeniami z urlopowej wyprawy. Co ważne, że żaden z naszych gości za swoją prezentację nie pobierał honorarium. Na początku sami musieliśmy wyszukiwać naszych gości, teraz mamy chętnych na kilka spotkań do przodu. Bardzo się cieszymy, że liczba publiczności ciągle rośnie, choć czasami sprawia to spore problemy – mówi Anna Gorczyca, prezes Stowarzyszenia WeRwA, organizatora spotkań z cyklu Chełmski Klub Podróżników.

A na jubileuszowym, 80. spotkaniu, na uczestników oprócz fascynującej wyprawy do „kraju czterech mórz” czekały: konkurs z nagrodami od Biura Usług Turystycznych Krystyna i Super Optyka oraz przepyszny tort od Świata Tortów. (gg)