W Chełmie powstanie akademik

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie od dawna bezskutecznie zabiegała o pieniądze na budowę akademika dla swoich studentów. Dzięki wsparciu wpływowych polityków z Chełma, Beaty Mazurek i Jakuba Banaszka, udało się pozyskać dofinasowanie na przebudowę budynku przy Nowym Świecie na akademik.

Władze chełmskiej uczelni od dawna mówiły o potrzebie budowy akademika w Chełmie. Ale starania o zewnętrzne pieniądze na jego budowę nie powiodły się. Do ubiegłego czwartku, kiedy to w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego zapadła decyzja o przyznaniu chełmskiej uczelni ogromnej dotacji. PWSZ dostanie 5,2 mln zł na przebudowę na akademik budynku przy ul. Nowy Świat (1,8 mln zł uczelnia wyłoży z własnego budżetu). W pozyskaniu pieniedzy pomogli chełmscy, wpływowi politycy – poseł i rzecznik klubi PiS – Beata Mazurek oraz doradca ministra zdrowia a od niedawna także pełnomocnik wojewody lubelskiego ds. rozwoju służby zdrowia, Jakub Banaszek.
– O dofinansowanie starało się wiele ośrodków akademickich w kraju. Ministerstwo przy podejmowaniu decyzji kieruje się polityką zrównoważonego rozwoju, inwestując w ośrodki akademickie w mniejszych miastach. Zaangażowanie lokalnych polityków oczywiście ma duże oddziaływanie na decyzje ministerstwa a w przypadku Chełma te starania były bardzo widoczne – mówi Piotr Ziółkowski, szef gabinetu politycznego w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Oficjalne podpisanie umowy na dofinansowanie inwestycji z udziałem poseł B. Mazurek i J. Banaszka oraz przedstawciela Ministerstwa odbędzie się w Chełmie. (reb)