Chełmski lider inwestycji

Chełmskie starostwo – jako jedyny powiat z województwa lubelskiego – znalazł się w dziesiątce najlepszych samorządów w kraju pod względem wydatków inwestycyjnych. Ranking, w którym brano pod uwagę wydatki na poprawę jakości życia mieszkańców, opublikował dwutygodnik „Wspólnota”. – To potwierdzenie dobrego kierunku inwestycyjnego, jaki obraliśmy na początku kadencji – uważa Piotr Deniszczuk, starosta chełmski. Ani miasto Chełm, ani żadna chełmska gmina nie zbliżyły się nawet do pierwszej dziesiątki w swoich kategoriach.

Starosta chełmski Piotr Deniszczuk ma powód do zadowolenia. Tym razem nie musi nikogo przekonywać do tego, że dobrze dzieje się w powiecie. Potwierdził to najnowszy ranking dwutygodnika „Wspólnota” pt. „Wydatki inwestycyjne samorządów”. Wspólnota zliczyła wydatki na inwestycje w latach 2014-2016, czyli końcówkę poprzedniej i początek bieżącej kadencji. Wyszło na to, że w powiecie chełmskim wydano w przeliczeniu na jednego mieszkańca 276 zł. Niby niewiele, ale to wystarczyło, aby w kategorii powiatów chełmski samorząd wszedł do czołowej dziesiątki.
– Na 314 powiatów w kraju zajęliśmy wysokie, dziewiąte miejsce – cieszy się starosta. – Żaden inny powiat z województwa lubelskiego nie wypadł w tym rankingu lepiej od nas. Co cieszy mnie tym bardziej, że wyprzedziliśmy znacznie zamożniejsze samorządy, takie jak chociażby powiat lubelski, który był dziewiętnasty, czy zamojski, który jest poza pierwszą setką.
Już w poprzednim rankingu „Wspólnoty”, który obejmował lata 2013-2015, czyli koniec poprzedniej kadencji (kiedy w powiecie chełmskim rządziła koalicja G9 z Pawłem Ciechanem jako starostą) i początek obecnej, pozycja chełmskiego samorządu nie była zła. Wtedy uplasował się na 14. miejscu. To potwierdza, że od kilku lat inwestycje na terenie powiatu wyraźnie przyspieszyły i co rzeczywiście widać przede wszystkim na drogach. Ciekawe jest też to, że powiatowi udaje się inwestować mimo relatywnie niskich dochodów własnych. – Z danych z bieżącego roku wynika, że jesteśmy na 378. miejscu wśród wszystkich powiatów (grodzkich i ziemskich) w kraju z dochodem 83,16 zł na jednego mieszkańca. A powiatów jest 380 – mówi Deniszczuk. – Dla porównania powiat lubelski, który zajął 19. miejsce w rankingu inwestycji ma 141,49 zł dochodu na mieszkańca.
Do pierwszej dziesiątki daleko pozostałym naszym samorządom. W rankingu spadł powiat włodawski, który zajął 25. miejsce, a w poprzednim rankingu był siedemnasty. Powiat krasnostawski zajął dopiero 60. miejsce (55. w poprzednim rankingu). Pozycji, niestety dosyć słabej, nie zmieniło miasto Chełm. Nadal ma 46. miejsce pod względem inwestycji.
W kategorii miast powiatowych Krasnystaw znalazł się na 43. miejscu (53.) a Włodawa na dalekim 227. (206.). Duży spadek odnotował także Rejowiec Fabryczny, który w poprzednim rankingu w kategorii „Miasta inne” miał 172. pozycję, a w obecnym spadł na 300. miejsce wśród 586 miasteczek. Wśród gmin wiejskich z powiatu chełmskiego do pierwszej dziesiątki najbliżej gminie Leśniowice, która zajęła jednak daleką 101. pozycję (113. w ubiegłym roku). Kolejne miejsca przypadły gminom: Chełm 261. (266.), Rejowiec 650. (1080.), Kamień 749. (659.), Ruda-Huta 785. (898.), Dorohusk 886. (947.), Wojsławice 1007. (646.), Wierzbica 1189. (673.), Sawin 1251. (1367.), Żmudź 1326. (835.), Białopole 1422. (1423.). Jak widać większość gmin, poza Wojsławicami, Wierzbicą, Żmudzią i Kamieniem, pnie się w górę rankingu.
Mieszkańców naszego regionu powinna ucieszyć stale utrzymująca się wysoka, 3. lokata województwa lubelskiego w rankingu. Za kolei miasto Lublin w poprzednim rankingu miało drugie, a obecnie ma dziewiąte miejsce. (bf)