Chełmskie szkoły w ogonie

II LO w Chełmie jest w gronie 500 najlepszych liceów w Polsce, w prestiżowym rankingu Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”. Niespełna jednego punktu, by znaleźć się wśród wyróżnionych ogólniaków, w tym roku zabrakło I LO im S. Czarnieckiego. Powody do zadowolenia ma z kolei I LO z Krasnegostawu – 366. miejsce w klasyfikacji. Jeśli chodzi o szkoły techniczne w najlepszej „300” jest Technikum Ekonomiczne z Chełma. Nie ma za to Zespołu Szkół Technicznych, który w ostatnich dwóch latach sięgał po tytuł „Brązowej Szkoły”. Wśród wyróżnionych nie znalazła się żadna włodawska placówka ponadgimnazjalna. Jednym słowem powodów do radości nie ma…

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” po raz 19. przyjrzała się osiągnięciom liceów ogólnokształcących i techników w kraju. W opublikowanym w minionym tygodniu rankingu zaprezentowała 500 najlepszych ogólniaków i 300 najlepszych techników w Polsce. Pod uwagę wzięto wyniki matur, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym, a także 44. ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, zaś w technikach dodatkowo jeszcze egzaminów zawodowych.
W ogólnopolskim rankingu, zarówno liceów jak i techników, czyli wśród 800 najlepszych szkół, znalazły się zaledwie dwa ogólniaki i jedno technikum z naszego regionu. Powodów do zadowolenia zatem nie ma, a czasy, kiedy to I LO w Chełmie plasowało się na drugim miejscu w województwie i 38. pozycji w kraju, raczej szybko nie wrócą.
W rankingu liceów na 2017 rok I LO nie ma wśród najlepszych 500 ogólniaków w Polsce. W dwóch ostatnich latach „Czarniecki” plasował się na 415. miejscu w 2016 r. i 475. miejscu w 2015 r. Chełmskiemu ogólniakowi zabrakło 0,7 pkt., by znaleźć się wśród wyróżnionych liceów. W województwie lubelskim przed rokiem I LO zajmowało 27. pozycję, zaś w tym roku spadło na 35. Wynik zasmucił dyrektor Teresę Kiwińską.
– Jest mi przykro, że naszej szkoły nie ma wśród 500 najlepszych liceów w Polsce – mówi. – To dla nas kubeł zimnej wody i dodatkowa motywacja to jeszcze cięższej pracy, by za rok ponownie znaleźć się w rankingu. Wyniki ubiegłorocznych matur nie były takie, jakich się spodziewaliśmy. Mieliśmy też mniej olimpijczyków, bo poziom olimpiad z każdym rokiem jest coraz wyższy i mocno wychodzi poza zakres materiału, jaki obowiązuje w szkole. Można powiedzieć, że tytuły laureatów zdobywają geniusze.
W rankingu nie ma też I LO we Włodawie, które w poprzednich latach plasowało się w czwartej setce najlepszych liceów. Przed rokiem zajęło 330. miejsce, zaś dwa lata temu – 341. Do zajmującego 500. pozycję II LO w Nysie straciło zaledwie 0,17 pkt. Włodawski ogólniak zajął 32. miejsce w województwie lubelskim.
Powody do zadowolenia mają za to nauczyciele II LO im. gen. Orlicz-Dreszera. W porównaniu do ubiegłorocznego rankingu szkoła zanotowała spory awans. Z 445. pozycji przesunęła się na 333. miejsce. W województwie lubelskim wśród ogólniaków II LO znajduje się na 21. pozycji.
Marta Klasura, dyrektor liceum, głęboko wierzy w to, że sukces „Dreszera” pozytywnie wpłynie na tegoroczny nabór do klas pierwszych. – Podejmujemy różne działania, w tym m.in. współpracę z uczelniami, które później przynoszą wymierne efekty – mówi. – Duży wpływ na nasze miejsce w rankingu miały rzetelna praca całego grona pedagogicznego, bardzo dobre wyniki matur na poziomie rozszerzonym, a także sukcesy w dwóch olimpiadach, innowacji technicznych i wynalazczości oraz z chemii. W naszej szkole zawsze na pierwszym miejscu był, jest i będzie uczeń.
W rankingu 500 najlepszych liceów po raz kolejny znalazło się też I LO im. W. Jagiełły w Krasnymstawie, zresztą jako jedyna placówka z powiatu. Szkoła zajęła 366. miejsce, awansując z 409., na którym została sklasyfikowana w 2016 roku. W województwie lubelskim krasnostawski ogólniak znalazł się na 25. pozycji.
Ranking liceów po raz drugi z rzędu wygrało XIII LO ze Szczecina. Z ogólniaków z województwa lubelskiego najwyżej sklasyfikowano I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie, które zajęło 41. miejsce.
W rankingu szkół technicznych w pierwszej „300” znalazło się tylko Technikum Ekonomiczne, działające w strukturach ZSE i III LO. Szkoła przed rokiem była poza rankingiem. Awans ucieszył dyrektor Edytę Chudobę. – Mamy 276. miejsce w kraju i 12. w województwie lubelskim – mówi. – Zdobyliśmy brązową tarczę. Na tę pozycję złożyły się świetne wyniki egzaminów zawodowych, które zostały zdane na poziomie 96 proc. Zadowoleni możemy być również z matur. To wszystko są efekty naszej pracy. Uczniowie uczęszczają w szkole na dodatkowe bezpłatne zajęcia, które przygotowują ich do egzaminów. Dużo dobrego zrobiły też tzw. mundurowe klasy, w których, w zależności od profilu, realizowane jest minimum programowe czy to MON, czy też Komendy Głównej Policji.
W ogólnopolskim rankingu 300 najlepszych techników w tym roku zabrakło Zespołu Szkół Technicznych, które przed rokiem było na 274. miejscu w kraju i 15. w województwie lubelskim. Do zajmującego 300. pozycję Niepublicznego Technikum ZDZ w Opatowie, chełmski ZST stracił 2,67 pkt. W województwie lubelskim szkoła uplasowała się na 21. miejscu. Zwyciężyło Technikum Elektroniczne z Lublina.
Ranking Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” raz jeszcze pokazał, że chełmska oświata od jakiegoś czasu znajduje się w poważnym kryzysie. Na funkcjonowanie szkół miasto wydaje grube miliony, a efektów kształcenia jak nie było, tak nie ma. Na palcach jednej ręki można policzyć placówki, które starają się dogonić najlepszych. Pozostałe albo nie mają pomysłu, albo chęci, bądź też jednego i drugiego… (ptr)