Chińczycy zawitają do Chełma?

Pół tysiąca chińskich żaków będzie się uczyć pilotażu na chełmskiej PWSZ – takie wieści obiegły media w ubiegłym tygodniu. Wieści trochę przesadzone, bo nawet sam rektor uczelni przyznaje, że obecnie są w stanie przyjąć co najwyżej 50 azjatyckich studentów.

Propozycja szkolenia w Polsce pilotów dla chińskich linii cywilnych padła podczas wizyty polskich parlamentarzystów w Chinach. Na razie wszystko jest jeszcze na etapie wstępnych ustaleń, ale już dziś media obiegła informacja, że to może być ogromna szansa dla Państwowej Wyżej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Chodzić ma bowiem o wyszkolenie nawet pół tysiąca azjatyckich studentów.
– Jesteśmy już po rozmowach z ministrem Jarosławem Gowinem, któremu przedstawiliśmy wstępną ofertę i zakres kosztowy. Na chwilę obecną jesteśmy gotowi do przyjęcia najwyżej pięćdziesięciu studentów z Chin – informuje Arkadiusz Tofil, rektor PWSZ w Chełmie.
To jednak wciąż ogromna szansa dla chełmskiej uczelni. Chodzi zarówno o prestiż, jak i możliwość powiększenia kadry uczelni. – Mamy świadomość, że będzie to decyzja na poziomie międzyrządowym. Ze strony polskiej widać determinację, jesteśmy dobrej myśli. Naszym zadaniem jest z kolei przedstawienie dobrej oferty chińskim liniom cywilnym i nad taką obecnie pracujemy – dodaje A. Tofil. (mg)