Chińskie rysy Maryi

Ojciec Stefan Kukuła SVD na tle obrazów chińskiego artysty Garego Chu Kar Kui (fot. Tadeusz Boniecki)

W Chełmskiej Bibliotece Publicznej w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej można oglądać obrazy chińskiego artysty – Garego Chu Kar Kui. – Ta wystawa przybliży nam trudną sytuację Kościoła katolickiego w Chinach – mówi ojciec Stefan Kukuła, misjonarz werbista.

Chrześcijańska sztuka obleczona w chińskie rysy jest ważnym środkiem ewangelizacji oraz pomaga w zakorzenieniu się chrześcijaństwa w Chinach. W tej optyce plasuje się twórczość Garego Chu Kar Kui. Artysta urodził się w 1960 r. w Hongkongu. Pochodzi ze skromnej, niechrześcijańskiej rodziny. Od młodości interesował się malarstwem, od 25 lat samodzielnie uczy się sztuki. W 1989 r. namalował pierwszy wizerunek Matki Bożej w chińskim stroju. Jego wielki talent przyciągnął uwagę misjonarzy z Makao, którzy poprosili go o namalowanie wizerunku Matki Bożej Cesarzowej Chin w tradycyjnym stroju z dynastii Qing. Od lipca 1997 r. obraz ten znajduje się w największym kościele Pekinu – katedrze północnej. Do tej pory spod pędzla artysty wyszło kilkanaście wizerunków Matki Bożej w stylu chińskim, jak też obrazy religijne w stylu zachodnim.

Gary Chu Kar Kui jest członkiem Stowarzyszenia Edukacji Artystycznej oraz Stowarzyszenia Artystów Plastyków w Hongkongu (Tsuen Wan). Brał udział w wielu wystawach malarstwa. Jego obrazy znajdują się m.in. we Włoszech, Hiszpanii, Belgii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Chile, Urugwaju, Australii, na Filipinach, w Singapurze, Japonii, Chinach i Australii. W 2009 r. artysta przeprowadził się wraz z rodziną do Szanghaju, gdzie mieszka do chwili obecnej. Dwie dekady pracy i kontaktu z kościołem zaowocowały bożą łaską i darem wiary. 20 sierpnia 2011 r. wraz z żoną Lin przyjęli chrzest w kościele św. Franciszka Ksawerego w Szanghaju.

Na wystawie w Chełmskiej Bibliotece Publicznej zaprezentowanych jest kilkanaście obrazów malarza, skopiowanych na specjalnych planszach, wraz z krótkim komentarzem.

– Oryginały obrazów są nieosiągalne z powodu prześladowań katolików w Chinach. Sytuacja Kościoła katolickiego w Chinach jest bardzo trudna – mówi Tadeusz Boniecki z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które jest organizatorem Dni Kultury Chrześcijańskiej, w ramach których odbywa się wystawa. A ojciec Stefan Kukuła, misjonarz werbista dodaje: – Kościołowi katolickiemu w Chinach możemy pomóc przez modlitwę za prześladowanych za wiarę. Oto jej brzmienie: „Matko Boża z Jasnej Góry i z Sheshan, uproś u Boga dla narodu chińskiego dar wiary, nadziei i miłości. Chroń Kościół w Chinach w swoich ramionach. Niech miłosierny Bóg stale pochyla się nad nim, aby go uzdrawiać i zbawiać. Błogosław i umacniaj pragnienie dobra w każdym Chińczyku. Matko naszych serc, oddaj Twojemu umiłowanemu Synowi wszystkich wspierających dzieło pomocy Kościołowi w Chinach, a wśród nich członków Sinicum. Rozpalaj w nas wielką gorliwość i wytrwałość w dzieleniu się Ewangelią z tym narodem. Królowo Świata, Królowo Polski, Matko Chin i całej Azji, módl się za nami teraz i zawsze. Amen”. (mg)