Chłopcy chcieli się powozić

Zdemoralizowani, z długą listą występków. Tacy dwaj nastolatkowie trafili do chełmskiego domu dziecka. W miniony wtorek jeździli po mieście ukradzionym samochodem.

5 czerwca dyżurny chełmskiej komendy otrzymał zgłoszenie o kradzieży samochodu Daewoo Lanos. Z relacji zgłaszającego wynikało, że pojazd nie był zamknięty, a kluczyki i dokumenty były w środku. Był zaparkowany nieopodal Chełmskiego Domu Kultury.

Policjanci chwilę później odnaleźli to auto, zaparkowane na jednej z ulic miasta. Udało im się też zatrzymać dwóch nastolatków, którzy zwinęli samochód. To podopieczni chełmskiego domu dziecka. Tłumaczyli, że chcieli sobie tylko pojeździć… Ta przejażdżka mogła się skończyć tragicznie. Na szczęście 16-latek za kierownicą nie doprowadził do żadnego wypadku.

Okazało się jednak, że to nie jedyne przewinienie nieletnich. Z ustaleń śledczych wynika, że dzień wcześniej włamali się do fiata.

– Uszkodzili ten pojazd i skradli gaśnicę oraz radio. Policjanci odzyskali część skradzionego mienia. Materiały z tej sprawy zostały przekazane do Sądu Rodzinnego i Nieletnich, który będzie podejmował dalsze decyzje w związku z popełnionymi czynami karalnymi – mówi podkom. Ewa Czyż, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.

Anna Tokarska, dyrektor Chełmskiego Centrum Pomocy Dziecku i Rodzinie, przyznaje, że obaj podopieczni już od jakiegoś czasu stwarzali bardzo duże problemy wychowawcze. – Obaj trafili do nas zdemoralizowani, z długą listą występków na swoim koncie. W przypadku starszego już jakiś czas temu złożyliśmy wniosek do sądu o zastosowanie dla niego innego środka wychowawczego. Dopuszczał się kradzieży, zastraszał innych wychowanków. Sąd zdecydował o umieszczeniu go w młodzieżowym ośrodku wychowawczym. Chłopak oczekiwał już tylko na wskazanie konkretnej placówki. We wtorek, po zatrzymaniu przez policję, decyzją sądu został umieszczony w policyjnej izbie dziecka i stamtąd już bezpośrednio skierowany do innego ośrodka w Polsce. Młodszy do nas wrócił, ale wobec niego też toczy się postępowanie sądowe – mówi dyrektor. (mg)